Legální konopí? Má to háček
27.11.2024
Částečné uvolnění pravidel pro pěstování a držení konopí je součástí reformy trestního práva, kterou schválila Vláda a čeká ji projednání ve Sněmovně. Změna by umožnila domácí pěstování až tří rostlin, současně ale držení pouze 50 gramů konopí. To je podle zastánců jeho legalizace nedostatečné množství, které bude v případě sklizně automaticky znamenat problém. Kritikům navrženého legálního množství Blažek vzkázal, že za desítky let nevyjednali nic.
Návrh ministerstva spravedlnosti trochu narovnává dosavadní disproporce v trestním postihu mezi zpracováním konopí a jeho přechováváním. "Hlavní změnou je celkové uvolnění v této oblasti, kdy nejenže část jednání dnes trestných bude řešena pouze jako přestupek, ale některé případy pěstování konopí pro vlastní potřebu budou zcela v souladu se zákonem, nebude za ně hrozit ani pokuta ve správním řízení," uvedlo ministerstvo spravedlnosti.
Legální tak má být nově samopěstování nanejvýš tří konopných rostlin a držení nejvýš 50 gramů konopí doma a 25 gramů venku. Pěstování čtyř až pěti rostlin má být přestupkem, více rostlin trestným činem. Stanovené množství ale kritizují odborníci. "Z jedné rostliny je možné podle pěstitelů získat 300 gramů i více. Takže pokud budou mít tři rostliny, mohou z toho mít až třeba 1 000 gramů, ale mohou si nechat jenom 50 gramů. To znamená, že se tak mohou dostat do situace, kdy sklidí rostlinu, v tu chvíli vejde policie - a najednou přechovávají nedovolenou látku a ocitnou se ve stejné situaci, jako je dnes, tedy že spáchali trestný čin, za který mohou jít do vězení klidně na pět let," řekl bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Nevychází to
Podle Pirátů jde o nedotažený pokus o řešení problematiky konopí, jenž kriminalizuje běžné uživatele a přehlíží závažné společenské a ekonomické důsledky spojené s nelegálním trhem. "Mít možnost pěstovat tři rostliny konopí a zároveň mít limit 50 gramů, které doma můžete mít, je absurdní. Je to jako byste mohli chovat tři slepice, ale ty mohly snést maximálně jedno vejce, jinak dostanete pokutu nebo půjdete do kriminálu. Prostě to nevychází," řekl Ivan Bartoš (Piráti). "Vláda říká, že přistupuje ke kompromisu a racionálnímu řešení. Tento návrh ale dál občany staví do situace, kdy mají na výběr například mezi úlevou od bolesti a kriminalizací," dodal.
V Česku konopí užívá jako léčebný prostředek kolem 600 tisíc lidí, k jeho legální formě - léčebnému konopí na lékařský předpis - se jich ale dostane jen zlomek. Podle informací Státní agentury pro konopí dosáhne na léčebné použití konopí zhruba 8 000 lidí. Většina kvůli neutišitelné bolesti, na kterou nezabírají jiné léky, ale také kvůli rakovině nebo následkům chemoterapie, AIDS, Parkinsonově nemoci nebo roztroušené skleróze. Takovým nemocným část ceny hradí zdravotní pojišťovna. Povolení léčebné konopí předepisovat má asi 235 lékařů. Reálně ho ale podle Petra Plevy z Think tanku Racionální politiky závislostí předepisuje 130 až 150 z nich. A počet uživatelů mezi seniory roste. "Zatímco míra rekreačního užívání významně klesá s věkem respondentů, užívání konopí z důvodu samoléčby s věkem respondentů roste, nejvyšší je ve věku 55 a víc," uvedla šéfka Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová.
Děda v kriminále
Případů seniorů, kteří kvůli pěstování konopí končí ve vězení, jsou podle oborníků desítky. "Česká justice, která se jinak chová rozumně, v konopných případech úplně zdivočela a je jí zcela jedno, co je napsáno v zákonech a co chtěl zákonodárce," řekl Matěj Hollan, ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb. Piráti chtějí ve Sněmovně navrhnout větší množství konopí, které by lidé mohli legálně mít, a to až 900 gramů. Blažek k tomu řekl, že Piráti byli u vyjednávání od začátku do konce a moc dobře vědí, že větší množství nebylo možné prosadit. Podle Pirátů by zavedením regulovaného trhu a reálných limitů stát získal nejen finanční prostředky, ale i nástroj k eliminaci nelegálního trhu a lepší ochraně veřejného zdraví. Blažek dodal, že s nimi komunikuje ohledně toho, jestli by nebylo možné upravit vyšší množství pozměňovacím návrhem ve Sněmovně. Zároveň poděkoval ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) za spolupráci při dojednávání změny s policií, státními zástupci a soudy.