Lékaři se vysmívají pacientům, že hledají informace na internetu. Sami se přitom často fatálně mýlí

Zrádné klíště může způsobit fatální zdravotní problémy. Lékaři na ně ale často nemyslí
Nejen v seriálech z lékařského prostředí, ale také ve skutečnosti se často stává, že lékaři nabádají své pacienty, aby na internetu nehledali žádné informace o svém zdravotním stavu.
Článek
S větší či menší mírou arogance jim dávají najevo, že tam mohou najít jen samé nesmysly. Vůbec nehodlají připustit, že zatímco oni, nezřídka vyhořelí, svým pacientům poskytují informací minimum, "googlování" na odborných webech naopak může leckomu hodně pomoci. A někdy dokonce zachránit život.
Čtvrt roku trápení
Jedním z příkladů je aktuální příběh mé přítelkyně Jany, která ze dne na den přestala slyšet na pravé ucho a navíc ji trápilo nesnesitelné pískání v něm. Samozřejmě ihned zašla k odbornému specialistovi na ORL Přítomná lékařka ji krátce vyšetřila a poté cynicky oznámila, že se s tím nedá nic dělat, že už zkrátka slyšet nebude. Janě, psychicky zdeptané z fatální zprávy, pouze řekla, že by ještě za tři měsíce mohla absolvovat vyšetření na CT, což pro ni znamenalo čtvrt roku nejistoty a trápení, způsobené projevy tinnitu. Ten, komu neustále ve dne v noci hlasitě píská v uchu, jistě ví, co mám na mysli.
Janu nicméně nejvíce "vytočilo", že s ní lékařka jednala bez jakékoliv empatie a připadala si že ji jako pacientka vlastně obtěžuje. Zmínila také další nemilou skutečnost. Zatímco nám odborníci v médiích neustále radí, abychom to v létě nepřeháněli s klimatizací, v ordinaci, kam přišla z venkovního vedra, jí na hlavu s nemocným uchem po celou dobu čekání foukal ledový vzduch.
Nečekaná pomoc
Když mi vyprávěla, co se jí stalo, samozřejmě jsem se jí snažila...

 

Klíčová slova: