Lidé mohou jít po operaci dříve domů, říká liberecký ortoped
S příjemnou novinkou pro pacienty i zdravotníky přišlo před časem ortopedické oddělení liberecké nemocnice. Po endoprotéze kyčelního nebo kolenního kloubu stráví pacienti v nemocnici polovinu času než dříve. Musí se ovšem sami do léčby aktivně zapojit. Čím je to pro všechny výhodné, vysvětlil lékař libereckého traumatologicko-ortopedického centra Roman Mizera.
V čem nový systém operací spočívá? O kolik dní se pooperační doba zkrátila?
Zavedli jsme systém péče pro pacienty, kteří čekají na endoprotézu kyčelního nebo kolenního kloubu, v němž využíváme takzvaný klinický protokol. Touto formou kontrolujeme všechny kroky, které v přípravě, samotné operaci i pooperační fázi děláme. Co se týče doby hospitalizace, tak z prvních výsledků i přes nepříznivé okolnosti dané pandemií vyplývá, že se nám podařilo zkrátit dobu hospitalizace z průměrně třinácti dnů, které jsme měli v roce 2019, na sedm dní.
Používají podobný systém i v jiných českých nemocnicích?
Nemyslíme si, že jsme jediná ortopedie v republice, která zkracuje dobu hospitalizace. Ale systém, který jsme zavedli a který i přes zkrácení pooperační doby neznamená zhoršení péče pro pacienty, zřejmě používáme jako jediní.
Pacienty musíte na tento průběh připravit. Jak to probíhá?
Jednou z nejdůležitějších změn jsou edukační semináře. Konají se...