Lidé s poraněnou míchou mají novou naději. V nemocnici Motol zkoušeli léčbu, která obnovuje pohyb
Lékaři v pražské Fakultní nemocnici Motol jako první v Česku vyzkoušeli metodu epidurální míšní stimulace. Dává naději určité skupině pacientů po poranění míchy, že se jim díky speciální elektrodě vrátí vláda nad ochrnutými končetinami. Primář spinální jednotky motolské nemocnice Jiří Kříž v rozhovoru pro Radiožurnál připouští, že nejde o zcela novou metodu.
Kde se metoda epidurální míšní stimulace vzala?Tato metoda je dlouhodobě používaná k léčbě chronické neztišitelné bolesti možná více než 40 let. Ale souběžně s tímto používáním začala některá centra ve světě využívat tuto metodu k tomu, aby obnovila pohyb končetin u pacientů po poranění míchy.
Kde jsou v tom nejdál? Protože jste byli první v Česku.Dlouhodobě sledujeme vývoj této metody a máme zprávy už více než 15-20 let ze Spojených států, kde jsou informace o tom, že první pacienti byli schopní pomocí této metody pohybovat dolními končetinami.
Tento pohyb potom byli schopni využít třeba i pro stání nebo pro nějakou kratší chůzi v chodítku nebo bradlech. V současné době jsou asi nejdále kolegové ze Švýcarska, kteří vytvořili jednak vlastní typ elektrody a jednak vlastní software, tedy ovládání programů, které potom mohou detailně nastavit pro konkrétní pohybový stereotyp.
Jak je složité zavést elektrodu na správné místo?Zavedení elektrody do správné...