Logopedie vede k sebevědomí a sebevyjádření

13. srpna 2024 Rozhovor s klinickou logopedkou Barborou Richtrovou Logopedie se nevěnuje jen správné výslovnosti hlásek, jak se někteří lidé domnívají.
Je to komplexní obor zabývající se diagnostikou a léčbou poruch vývoje řeči, jazyka a sociální komunikace. Lidé všech věkových kategorií mohou s pomocí logopedů překonávat bariéry, které jim brání plnohodnotně komunikovat s nejbližšími i s okolním světem. O tom, jak logopedie funguje a jaké nástroje používá k tomu, abychom všichni mohli lépe vyjádřit, co máme na srdci, jsme si povídali s klinickou logopedkou Barborou Richtrovou.
Jaké jsou nejčastější poruchy vývoje jazyka a řeči, se kterými se u dětí setkáváte?
Nejčastěji ke mně do ambulantní péče chodí děti s narušeným vývojem jazyka nebo řeči, to znamená s vývojovou dysfázií, poruchami plynulosti řeči (koktavost nebo breptavost), poruchami autistického spektra a selektivním mutismem, ale velká skupina dětí má i myofunkční poruchy (narušení svalové činnosti – pozn. redakce) . S většinou jmenovaného se pojí obtíže s vyslovováním hlásek. Vcelku často mám v ordinaci i děti s převodní nedoslýchavostí. A všechny tyto diagnózy spojuje to, že děti jsou více emočně a sociálně nezralé, jsou dráždivější a mohou mít úzkostnější ...

 

Klíčová slova: