Mezi zdravotnictvím a sociálními věcmi je příliš velká bariéra. Nadresortní spolupráce v Česku i na Slovensku selhává
Nadresortní spolupráce a koordinace v oblasti prevence zdravotních rizik na Slovensku i v Česku selhává. Na závěrečném panelu čtvrtého ročníku mezinárodní konference Ekonomika prevence, která se konala minulý týden v Praze, se na tom shodli stínoví ministři zdravotnictví, poslanci českých a slovenských parlamentních výborů pro zdravotnictví, Kamal Farhan a Tomáš Szalay. Na konferenci diskutující mimo jiné probrali i preventivní aktivity spolupráce Evropské unie s členskými zeměmi a jejich agenturami. Čeští europoslanci Ondřej Knotek a Tomáš Zdechovský pak přiblížili evropský pohled na věc.
Řečníci panelu se dotkly i oblasti vzdělávání v prevenci zdravotních rizik, společenské odpovědnosti a úkolů jiných resortů než resort zdravotnictví, v prevenci a spolupráci při naplňování cílů. Hned na úvod však zhodnotili, že tato spolupráce v praxi nefunguje.
"Na Slovensku se z mnoha věcí dělá problém někoho jiného. Ministerstva si mezi sebou přehazují problémy například mezi zdravotnictvím a sociálními věcmi. Prakticky vůbec nefunguje koordinace a meziresortní spolupráce, protože by to znamenalo, že by nějaký resort musel pustit své finanční a lidské zdroje. Mnohem jednodušší je říci, že něco není náš problém," nešetřil kritikou slovenský poslanec Tomáš Szalay (SaS). Ten dále uvedl, že na Slovensku selhaly plány ...