Mezinárodní den znakových jazyků: Hlavní překážky pro uživatele v běžném životě
Včera byl mezinárodní den znakových jazyků, což je díky neúnavnému úsilí představitelů, jako byli Dr. Yerker Anderson a paní Elisa Kauppinenová, kteří prosadili jejich uznání na půdě OSN.
Přesto o znakových jazycích, včetně českého znakového jazyka, stále víme relativně málo. Český znakový jazyk podporuji, ale ve společnosti, zejména v komunitě neslyšících, se často preferuje omezenější zásoba znaků a jednodušší gramatika. Čeština se v této komunitě chápe spíše jako cizí jazyk.
Zdá se, že oboustranné používání znakového jazyka a češtiny není příliš stimulováno, především kvůli tomu, že na základních školách pro neslyšící se málo věnuje procvičování české gramatiky. Komunita neslyšících se také v poslední době stává pasivnější, což je do značné míry způsobeno technologiemi, které umožňují online tlumočení pro třetí strany při jednáních nebo na úřadech. Neslyšící tak někdy ztrácejí sebekontrolu nad používáním svých znaků, například při vyjadřování minulého nebo přítomného času, které jsou důležité pro přesný přenos významu.
Tlumočníci, kteří vyrostli v prostředí neslyšících, už obvykle ...