Michnovka se postará o seniory
03.12.2024
PÉČE O NEJSTARŠÍ
Bydlení pro seniory se sociální službou, ale také nové komunitní centrum nabídne nově zkolaudovaný dům s názvem Michnovka, který Praha 5 nechala postavit v Hlubočepské ulici.
Objekt disponuje třemi nadzemními podlažími s 19 bytovými jednotkami pro dlouhodobé ubytování. Jeden byt je 2 + KK, ostatní jednotky mají velikost 1 + KK. Součástí vybavení bytů je vestavěná kuchyňská linka.
V prvním nadzemním podlaží se nacházejí kromě tří jednotek dlouhodobého ubytování také společné prostory pro obyvatele domu.
Jde zejména o tělocvičnu a společenskou místnost. Dále společné prostory nabízejí ale i koupelnu se speciální sedací vanou, dílnu, sklad vozíků, kotelnu a pro obsluhu objektu také dvojitou garáž s kanceláří. Zajímavostí je, že v interiéru byly kromě štukových omítek ve společných prostorách kolem výtahu a vnitřního schodiště použity pohledové betony.
"Ať už chceme, nebo ne, všichni jednoho dne budeme staří. Podle demografické studie budeme mít na Praze 5 každý rok o 300 seniorů víc. Proto mám velkou radost, že se již brzy otevře nový dům s pečovatelskou službou Michnovka," říká místostarostka Monika Shaw Salajová (Sen 21) a dodává: "Tento moderní dům není jen o ubytování našich seniorů, ale i o zajištění aktivního stáří s profesionální péčí. Komunitní centrum Michnovka s tělocvičnou a dílnou, které jsou součástí domu, navíc rozšíří i společenský a kulturní život občanů v Hlubočepích a propojí všechny generace."
V Hlubočepské ulici se nachází rovněž známý Raudnitzův dům, jeho provoz zajišťuje rovněž pečovatelská služba. Raudnitzův dům čítá celkem 22 bytů, z toho nejvíce jich je o velikosti 1 + KK. Všechny bytové jednotky byly před nastěhováním vybaveny kuchyňskou linkou s indukční deskou.
"V Michnovce se podařilo skloubit funkci s kvalitní architekturou. Kromě potřebného zařízení, které nám pomáhá s udržitelností v sociální oblasti, získávají Hlubočepy také soudobou stavbu. Lapidárně řešený dům těží ze svého umístění v těsné blízkosti parku v klidné části Prahy 5," doplňuje místostarosta architekt Radek Janoušek (Praha 5 sobě). Je přesvědčen, že uživatelům bude dům přinášet komfortní bydlení doplněné o společenské funkce. "Příjemné interiérové prostory jsou podpořeny použitím kvalitních materiálů, které zároveň přispívají k trvanlivosti stavby," dodal.
Nový dům Michnovka tak rozšíří možnosti pečovatelské služby v Praze 5, přičemž svým fungováním plynule naváže na provozní zkušenosti z Raudnitzova domu. Benefitem bude navíc i komunitní centrum, které do celé oblasti přinese nový rozměr. Michnovka je totiž dokonce neoficiálně nazývána podle svého "souseda", tedy jako Raudnitzův dům II.
Bohatá historie
Na území páté městské části nalezneme mnoho usedlostí a zámečků, které si zde vystavěli nebo upravili příslušníci vlivných rodin jako letní sídla. Patří mezi ně právě i Raudnitzův dům – pozdně klasicistní objekt, který se nachází na jihovýchodním okraji historické obce Hlubočepy, jehož historie by v tomto článku neměla chybět.
První zmínky o malebné vsi krčící se pod stráněmi v blízkosti Prokopského údolí se datují k roku 1212, kdy ji král Přemysl Otakar I. věnoval vyšehradské kapitule. Během následujících staletí se místní vrchností staly kláštery, později pražská města a od 16. století patricijské a šlechtické rody.
Skok v čase a konec třicátých let minulého století. Postupně zaváděná perzekuce osob židovského původu zasáhla jak stařičkou majitelku objektu Bertu Raudnitzovou, tak její dcery, přestože se obě ještě před sňatkem daly pokřtít. V předtuše budoucích událostí Berta zavčas převedla Raudnitzův dům na své dva vnuky, syny Kristýny, provdané Metznerové, jejichž otcem byl sudetský Němec Felix Ernst Metzner, a tak se na ně nevztahovaly protižidovské zákony.
V hlubočepském sídle v červenci 1942 pobývala i Eleonora s manželem Pavlem a synem Jindřichem. Odtud se také manželé Schickovi vydali na osudovou cestu na pražské nádraží a následně transportem nejprve do Terezína a poté do vyhlazovacího tábora v Treblince, kde oba nalezli smrt. Jejich syn Jindřich zahynul v září následujícího roku v Osvětimi. Strach z nadcházejících událostí připravil o život i Bertu Raudnitzovou a její dceru Kristýnu Metznerovou – obě spáchaly sebevraždu. Temný stín tehdy padl na hlubočepské čp. 2, stejně jako na celou zemi.
A ani pozdější události zbývajícím členům rodiny nepřály. Kristýny manžel zemřel ještě za války a její syny nakonec o rodinné sídlo po květnu 1945 připravila jejich německá národnost. Po nuceném vystěhování byla nemovitost konfiskována a převedena do majetku obce hlavního města Prahy, o pár let později do majetku pražského bytového podniku a následně Obvodního podniku bytového hospodářství Prahy 16, pod kterou tehdy Hlubočepy spadaly. Po listopadu 1989 a vzniku městských částí byla hlavním městem správa nemovitosti svěřena MČ Praha 5.
KDE A JAK PODAT ŽÁDOST
Žádosti o přidělení bytu v domě s pečovatelskou službou přijímá Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, p. o., nám. 14. října 802/11. Žádost lze podat osobně v kanceláři pečovatelské služby nebo zaslat poštou, e-mailem podat nelze.
Byty jsou určené pro seniory starší 65 let a pro osoby starší 35 let s tělesným nebo jiným zdravotním postižením, kteří mají trvalé bydliště na Praze 5 a nevlastní žádnou nemovitost k bydlení.
Všechny informace lze najít na www.csop5.cz.
Foto: Veronika Eichler
Nový dům s pečovatelskou službou reaguje na rostoucí počty seniorů v populaci i moderní požadavky trendu aktivního stárnutí