Na Hvězdárnu v Úpici můžou vozíčkáři i nevidomí
18:00 Východočeské zprávy
Potěšit se na jaře pohledem na rozkvetlou louku nebo v galerii na zajímavý obraz. To jsou pocity, které jsou nevidomí ochuzeni. Mohl by se zdát, že totéž platí pro hvězdnou oblohu. S tím ale nesouhlasil náš redaktor Láďa Jakub a ani astronomové z úpické Hvězdárny, které navštívil.
Láďa JAKUB, redaktor
Na Hvězdárnu do Úpice se dostanou vozíčkáři, pro které je tu připraven speciální dalekohled. Ale také nevidomí lidé, kteří si můžou osahat modely nebeských těles a popisky jsou také v Braillově písně. V tomto případě poslouží lidem ruce a prohlídka začíná detailně propracovaným modelem měsíce. Na něm lze snadno nahmatat jeho krátery, tedy vlastně měsíční moře.
Petr ULRICH, astronom, Hvězdárna v Úpici
Potom, co vlastně si ošahají ten měsíc, že si ošahají ty krátery, které jsou, tak jim můžeme dát model kráteru. Jedná se o kráter Tycho, který má na průměr asi 82 km. Oni si můžou našahat vlastně ten kráterní val s tím kráterním vrcholem, který je uprostřed toho kráteru. Tento kráter je na měsíc nejlépe viditelný. Během úplňku je nejvýraznější.
Láďa JAKUB, redaktor
A tohle už je model dalekohledu z kopule úpické Hvězdárny.
Petr ULRICH, astronom, Hvězdárna v Úpici
Oni by si teoreticky mohli našahat vlastně, jak ty dalekohledy jsou postaveny, jak vlastně ten dalekohled funguje, jak to v té kopuli jakoby vypadá.
Láďa JAKUB, redaktor
Nevidomí můžou navštívit planetárium pro nevidomé.
Marcel BĚLÍK, astronóm
Je to polokoule, po která se dá natočit tak, aby vlastně ten návštěvních měl tu polokouli nad sebou. Na ní je vyznačena obloha. Je vyznačená tak, že si může nahmatat.
Láďa JAKUB, redaktor
Vítáni jsou pochopitelně i vodící psi. Ti budou mít připravenou k občerstvení vodu. Z Úpice na Trutnovsku, Láďa Jakub televize V1.
Darina BEDNÁŘOVÁ, moderátorka
Hvězdná obloha, kterou si můžete doslova osahat, udělala tečku za pondělními zprávami. Díky za pozornost příště opět na viděnou.