Na Stanfordově univerzitě vyvinuli robotickou slepeckou hůl. Sama naviguje a radí

Inženýři ze Stanfordovy univerzity v USA vylepšili klasickou bílou hůl, kterou využívají zrakově postižení lidé k orientaci v prostoru. Podobných pokusů už sice bylo víc, zatím ale ztroskotaly – podle nové studie je ale stanfordský vynález funkční a praktický.

Vědci popsali, že jejich návrh zlepšuje u zrakově postižených i vidících lidí jak rychlost chůze, tak i navigační schopnosti – a to i v reálném prostředí. Autoři tvrdí, že chtějí, aby se jejich vynález masivně rozšířil, proto uvolnili jeho otevřený zdrojový kód.

Hole pro navigaci používají někteří slabozrací a nevidomí lidé už po tisíciletí – měl ji již antický Oidipus, když přišel o zrak. Ale teprve na počátku dvacátého století se bílá hůl stala synonymem pro nevidomé a slabozraké: bílá barva přitom byla zvolená proto, aby byla hůl pro ostatní co nejsnáze viditelná.

Tyto hole ale využívá jen relativně malé množství lidí – hůl totiž není ani zdaleka dokonalým řešením pro odhalování překážek, a to ani po dlouhém výcviku a mnohaleté praxi. Například vodicí pes je z mnoha důvodů řadou lidí mnohem preferovanější a užitečnější, byť...

 

Klíčová slova: