Naše činnost se dá přirovnat k velkoobchodu se sluchadly
8. března 2024 glosuje s nadsázkou svou práci Lukáš Praus, ředitel dceřiné společnosti GN Hearing, která loni oslavila 30 let svého působení na českém trhu
Sluchadla prodělala v uplynulých 30 letech obrovský vývoj, vpřed se posunuly i technologie. Jaké nejvýraznější změny podle vás v této oblasti nastaly?
Rozdíly jsou obrovské a vývoj neskutečný. Před 30 lety existovala výhradně analogová sluchadla. Digitální se už začínala objevovat, ale rozhodně ne na našem trhu. Tehdy byla sluchadla závěsná, sem tam tzv. zvukovodová nebo nitroušní. Velká část nitroušních však nebyla vyrobená na míru, ale byla to "modulární" sluchadla. Šlo o jakýsi modul, k němuž se dodělala tvarovka, a to se nosilo v uchu. Z pohledu vnějšího se sluchadla až tak nezměnila, když vezmu tyto 2 kategorie, závěsná a zvukovodová. Velký moment nastal v době přelomu milénia, kdy se objevila digitální sluchadla. A také před cca 15 lety, kdy přibyla třetí kategorie – sluchadla s externím reproduktorem. Tato koncepce postupně začíná převažovat (díky své univerzálnosti) a v některých zemích již dosahuje i 90% zastoupení.
Jak tehdy vypadala?
První digitální sluchadla se samozřejmě vůbec nedají srovnávat s dnešními. Měla pár kanálů, v podstatě nic nešlo nastavit. A troufnu si tvrdit, že poslechově byla v té době lepší analogová sluchadla než digitální – pokud bylo dobře udělané analogové sluchadlo s různými propracovanými typy zesilovačů (například sluchadla se zesilovači K-Amp měla krásný zvuk). Tenkrát postavit sluchadlo, zkonstruovat ho mechanicky, to byla věda – ruční práce. Dnes je to také věda, ale v úplně jiném slova smyslu. Dnes je to o softwaru a o algoritmech. Takže prvním přelomovým momentem byla digitální sluchadla.
Jaký milník přišel potom?
Druhý přelomový moment nastal, když přišla konektivita. To znamená...