Naše pomoc je dlouhodobá. O tělesně postižené policisty a hasiče se staráme až do smrti, říká ředitel nadace Vlastimil Kašpar
Ročně se během zásahů zraní několik desítek hasičů a policistů. Někdy jsou zranění natolik závažná, že se už nemůžou vrátit do služby, v nejhorším případě skončí zásah tragicky a po hasiči či policistovi zůstanou rodiny v tíživé situaci. A právě těmto lidem pomáhá Nadace policistů a hasičů.
Nadace policistů a hasičů funguje napříč Českem už dvaadvacet let. Impulzem ke vzniku byly dvě události. "První byla střelba v Protivíně, při níž došlo k úmrtí dvou policistů, po kterých zůstaly nezaopatřené děti. A druhá událost se stala na začátku roku 2002 v Brně, kdy došlo k požáru casina. Dva hasiči zachraňovali krupiéra a při záchraně došlo k výbuchu a ti hasiči tam zemřeli. I oni měli nezaopatřené děti," říká ředitel Nadace policistů a hasičů Vlastimil Kašpar.
Komplexní a dlouhodobá péče
Pomoc Nadace je velmi komplexní a zakládá si v péči na dlouhodobosti. "Máme tři zásadní směry, ve kterých pomáháme. První je pomoc dětem a rodinám policistů a hasičů, kteří zemřeli při výkonu povolání. Potom jsme začali pomáhat těžce tělesně postiženým, kteří už se nemůžou vrátit do služby a od roku 2018 pomáháme těm, kteří se dostanou ne vlastní vinou do tíživé životní situace."
"Zakládáme si hlavně na dlouhodobosti, třeba o tělesně postižené se staráme až do smrti. Není to tak, že bychom skončili s důchodovým věkem a nechali to na státu. Velmi dobře si uvědomujeme, že s přibývajícím věkem se problémy prohlubují."
Financování Nadace policistů a hasičů
Financování Nadace se skládá ze dvou částí. "Z poloviny si na ni přispívají po stokorunách sami policisté a hasiči a zbylých 50 % je práce ředitele. Oslovujeme hlavně velké firmy, které mají za sebou finanční stabilitu."
Nadace v současné době pečuje zhruba o tři sta lidí. "V letošním roce jsme nepřijali nikoho, což mi dělá obrovskou radost. Ta pomoc není jen materiální a finanční. Pro naši ‚rodinku‘ děláme třeba i léčebně ...