Navzdory technologiím má Braillovo písmo svůj význam, mladí ho ale užívají méně

Navzdory technologiím má Braillovo písmo svůj význam, mladí ho ale užívají méně
Navzdory novým technologiím má Braillovo písmo podle zástupců Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS) i v současné době svůj význam. Označují se s ním třeba léky nebo sedadla ve vlacích. Mladí ho ale užívají méně, výuka čtení je náročná. Zástupci organizace to uvedli na tiskové konferenci k výročí 200 let od jeho vytvoření. Připomněli také sbírku Bílá pastelka , která začíná v pondělí.
"Díky moderních technologiím, které umožňují vnímat text tak, že ho čte nějaký hlas, je možností, jak se nevidomí mohou dostat k nějakému textu, hodně. Mohlo by se tedy zdát, že už není tak důležité, aby nevidomí dobře ovládali Braillovo písmo," řekl předseda SONS Luboš Zajíc.
Tomuto klamu podle něj podléhá i část komunity nevidomých. Navíc je výuka čtení Braillova písma poměrně náročná. "Aby se dítě naučilo funkčně Braillovo písmo používat, musí být cvičení ještě o něco intenzivnější. Je to pracné se to písmo naučit," uvedl. Sám ho ale považuje za součást gramotnosti nevidomého člověka.
Děti, které projdou vzděláním v inkluzivním prostředí, kde tomuto písmu není věnovaná dostatečná pozornost, ho potom podle Zajíce často neumí používat na dostatečně funkční úrovni. Stejně jako vidoucí děti mají ...

 

Klíčová slova: