Nejčastější mýty o cukrovce
nesmí sladké, cukrovka postihuje hlavně obézní a staré pacienty… Mýtů a polopravd o této nemoci se mezi lidmi šíří nespočet. Jak je to ale s cukrovkou doopravdy?
NEMOC TLOUŠTÍKŮ
2. typu je spojení s obezitou více oprávněné. Tato metabolická porucha je převážně způsobena nezdravým životním stylem, včetně nevhodné stravy a nedostatečné fyzické aktivity, což často vede k nadváze.
DIA POTRAVINY BEZ OMEZENÍ
Potraviny označené jako »dia« neobsahují přidaný cukr, ale mohou obsahovat náhradní sladidla spolu s komplexními sacharidy, jako je mouka a škrob. U existuje omezení pro denní příjem některých náhradních sladidel, a pokud je překročeno, může to způsobit nepříjemné zdravotní komplikace. Kromě toho jsou dia produkty často bohatší na tuky.
SLADKOSTI JSOU TABU
Rozhodně neplatí, že by se nemocný musel navždy vzdát oblíbené sladké chuti. Jen je třeba kontrolovat, v jaké formě sladkosti konzumuje. Je vhodné vyhnout se jednoduchým cukrům a medu, i když v malém množství je možné je občas konzumovat, například malý kousek kvalitní hořké čokolády. však mohou přijímat umělá sladidla a také do určité míry ovoce ve formě čerstvého ovoce a škroby, které jsou dokonce součástí jejich stravy.
CHOROBA STARCŮ
Vzhledem k tomu, že mellitus 1. typu je nemocí, která se začíná projevovat již v dětství, je toto tvrzení zcela nepravdivé. Pokud jde o cukrovku 2. typu, dá se říct, že v minulosti se projevovala především u lidí starších 60 let. Ovšem dnes kvůli nezdravému životnímu stylu a nedostatku pohybu už není výjimečné, že je diagnostikována teenagerům, nebo dokonce dětem.
? TO JE JEN VYSOKÝ CUKR V KRVI!
To je sice pravda, ale slovíčko »jen« není namístě. Hromadící se cukr může v těle napáchat nevratné škody, jako je poškození velkých i malých cév, což vede k jejich špatnému prokrvování nebo ucpávání. To může mít fatální následky v podobě obou typů mají ale paradoxně větší strach z opačného problému, kterým je hypoglykemie, tedy nízká hladina cukru, která je až život ohrožující.
NECPU SE DORTY, NIC MI NEHROZÍ!
Důležitější než samotné sladkosti je celkový životní styl. Pokud máte každý den na jídelním stole salámy, paštiky, majonézové saláty a konzumujete polotovary a zároveň se vyhýbáte pohybu, patříte mezi rizikovou skupinu ohledně vzniku mellitu 2. typu.