Nemocnice Jihlava, příspěvková organizace se připojuje ke Světovému dni dekubitů.
Světový den STOP dekubitům je vyhlášen Evropským panelem pro otázky dekubitů (EPUAP) na třetí čtvrtek v měsíci listopadu, aby se zviditelnila problematika dekubitů na celém světě, upozornilo se na důležitost prevence. Letos tento den připadá na 17. listopad.
Dekubity jsou závažný ošetřovatelský problém. Přestože 95% dekubitů lze předejít správnou prevencí, více než 4 miliony obyvatel Evropy dekubitem trpí.
Dekubity, neboli také proleženiny, prosezeniny, tlakové vředy a léze jsou defekty na kůži a v podkožních vrstvách vzniklé působením tlaku, smyku a střižných sil nebo jejich kombinacemi. Tlakem nebo střižnými silami dochází ke zhoršení prokrvení tkáně, sníženému přísunu kyslíku a živin a tkáň začne odumírat. Nejčastěji vznikají proleženiny na místě, kde působí tlak mezi kostí a svrchní částí pokožky, a kde je pouze malé množství podkožního svalstva. Tato místa nazýváme jako predilekční. Predilekční místa se mění s polohou pacienta – nejčastěji dekubity vznikají v týlní krajině, loketní oblasti, na hřebeni lopatek, žebrech, výběžcích obratlů na páteři, v oblasti kosti křížové, v kyčelní krajině, nad kyčelní kostí, nad hrboly sedacích kostí, nad kloubními hrboly kostí stehenních a kostí holenních, nad hlavicemi lýtkových kostí, nad vnitřními i vnějšími kotníky, nad hrboly patních kostí, na tlakových bodech plosek chodidel, dále v oblasti spánku, na uších, lícní kostech, na čelisti, na ramenou, malíčcích, palcích, a na všech ostatních místech s malou tukovou vrstvou. Proleženiny se tvoří velmi rychle, a v některých případech vznikají řádově během desítek minut až hodin.
Pravděpodobnost vzniku dekubitu podporují vnitřní faktory pacienta, které souvisí s jeho zdravotním stavem, je to například věk pacienta, jeho přidružená onemocnění (diabetes mellitus, ischemická choroba dolních končetin, neurologická onemocnění, onkologická onemocnění), nadváha. Faktory vnější jsou spojené s prostředím, ve kterém se pacient nachází (tlak na predilekční místo, čas působení tlaku, teplota vnějšího prostředí, malnutrice).
Dekubitus není výlučně problém hospitalizovaných pacientů. Vznikem dekubitu jsou ohroženy i osoby v domácím prostředí upoutané dlouhodobě na invalidní vozík nebo pobývající dlouhodobě v poloze vsedě.
Dekubity se podle postižení tkání dělí na několik kategorií, hodnocení dle EPUAP: I. kategorie – Kůže je zarudlá, bolestivá či oteklá, ale neporušená a mikrocirkulace kůže je narušena.
II. kategorie – Na pokožce se objevuje mělká rána s porušenou kůží, s růžovočervenou spodinou, bez nebo s povlakem, bez nebo se sekrecí.
III. kategorie – Úplná ztráta kožního krytu. Na spodině je možné vidět podkožní tuk, ale kosti, šlachy a svaly nejsou odhalené. IV. kategorie – Úplná ztráta tkání s obnaženou kostí, šlachou nebo svalem. Na spodině rány může být přítomný povlak.
Bez určení stupně – Úplná ztráta tkáně s povlakem pokrývajícím spodinu rány. Ve spodině rány může být také nekróza nebo krusta. Hloubku rány a stupeň dekubitu není možné určit, dokud se neodstraní dostatečné množství povlaku nebo nekrózy.
Podezření na hluboké poškození tkání
– Lokalizovaná oblast fialově nebo tmavě červeně zbarvené neporušené kůže nebo puchýř naplněný krví. Příčinou je poškození podkožních měkkých tkání tlakem nebo střižným efektem. Postižená část může být bolestivá, tuhá, rozměklá, teplejší nebo chladnější než okolní tkáň.
V Nemocnici Jihlava problematiku dekubitů nepodceňujeme. Protože víme, že hojení dekubitů je dlouhodobá a komplikovaná záležitost, pozornost našich sester na všech odděleních nemocnice je právě proto upřená k prevenci jejich vzniku. Aktivně vyhledáváme pacienty, u kterých jsme v rámci ošetřovatelské diagnostiky stanovili riziko vzniku dekubitů a realizujeme u nich preventivní opatření. Proti vzniku dekubitů u pacientů na všech odděleních nemocnice bojujeme pečlivou osobní hygienou, dbáme o čistotu ložního prádla, používáme polohovací pomůcky, sledujeme výživu a hydrataci pacienta ve spolupráci s nutričními terapeutkami, polohujeme pacienty tak, abychom snížili tlak jejich těla na predilekční místa a motivujeme je k včasné mobilizaci, ve spolupráci s fyzioterapeuty provádíme rehabilitační ošetřovatelství.
Víme, že přes veškerou snahu multioborového ošetřovatelského týmu nedokážeme stoprocentně zabránit vzniku dekubitů, pokud se několik rizikových faktorů sejde u jednoho pacienta. Pokud přes veškerá preventivní opatření a ošetřovatelskou péči vzniku dekubitu nedokážeme zabránit, potom sestry specialistky pro hojení ran přichází k lůžku pacienta na konzultaci, hodnotí kategorii dekubitu, určují fázi hojení rány a navrhují materiály vlhkého hojení a úzce spolupracují se sestrou pečující o pacienta trpícího dekubitem, ať na lůžku standardního oddělení nebo jednotky intenzivní péče, jsou nápomocné při převazech.
Všechny sestry v nemocnici vnímají, jak velice důležité je edukování pacientů i členů jejich rodiny o riziku vzniku dekubitů nejen při hospitalizaci, ale i po propuštění z nemocnice do domácího ošetřování. Tam náš zájem o pacienta nekončí. Sestry Úseku hojení ran úzce spolupracují i se sestrami agentur domácí péče a podílí se na ošetřovatelské péči o dekubity konzultacemi. V Nemocnici Jihlava budeme organizovat den STOP dekubitům ve středu 16.11.2022 v modré chodbě od 10 do 14 hodin. Srdečně zveme všechny zájemce, přijďte mezi nás. Rádi Vás uvítáme a předáme informace týkající se prevence i hojení dekubitů široké veřejnosti. Návštěvníci si budou moci prohlédnout ukázky moderních polohovacích lůžek, pomůcek, materiálů a přípravků k prevenci i k ošetřování proleženin. Dozví se, proč je při péči o pacienty s dekubity důležitá správná výživa, budou moci konzultovat domácí péči o blízkého s dekubity. Ve velké zasedací místnosti si budou moci poslechnout přednášky o dekubitech a vyvážené výživě snižující riziko vzniku nebo podporující hojení dekubitů.
Za Nemocnici Jihlava, vedoucí sestra Úseku hojení ran, Mgr. Jana Vácová.
Foto: Nakládání antidekubitární boty - Z-Flex Heel Boot, Mgr. Pavla Čecháčková, DiS.