Neslyšící rodině pomohl z velké bryndy postoj otce, sociální práce a tlumočnice

Když před čtyřmi pěti lety založil neslyšící pár Markéta (24) s Martinem (40) rodinu a narodila se jim dcera Andělka, netušili, čím budou muset projít. Z hlubokých rodinných a finančních trablů jim pomohla sociální práce Armády spásy, s níž Martin jako otec rodiny začal spolupracovat.
Nejprve nesezdaný pár s dcerou žil u Markétiny maminky, v jedné domácnosti v Chomutově s matčiným přítelem a jeho synem. V domácnosti autoritativně rozhodovala nejstarší z žen. "Navíc Markéta, neslyšící od narození, byla na matce zcela závislá," řekla redakci sociální pracovnice Helena Rausová.
Když Markétě například nařídili, "tady to podepiš", nezpěčovala se a podepsala i poměrně nevýhodný úvěr, z něhož její matka kryla dluhy vůči energetické společnosti.
Podle matčina soudu se Andělčini rodiče o dcerku nezvládali starat, a tak si ji její babička nechala svěřit. "Vztahy v rodině se jen zhoršovaly. Nakonec se babička s vnučkou a jejím partnerem se synem odstěhovali do Mostu," popsala Rausová. Mladým bez dcery hrozilo, že skončí na ulici. Navíc se objevila žaloba za nesplácený dluh.
Lidem z Armády spásy se pro ně podařilo v Chomutově sehnat sociální byt 1 +1, učili je postupně rodičovským kompetencím, a poradili, co mohou dělat. Martin převzal partnerčin dluh na sebe a stal se posléze také jejím opatrovníkem. "Pracoval jsem na tom, abychom se s Markétou osamostatnili. Závazky jsem vyřešil...

 

Klíčová slova: