Nevidí, přesto napíšou za dvě minuty šest set znaků

Vysočina - Více než šest stovek znaků napíší nejzručnější nevidomí za dvě minuty na počítači. Dokázali to na sobotním 17. ročníku soutěži ve čtení a psaní nevidomých a slabozrakých lidí, které se konalo v Jihlavě.

"

Akce, která má v tuzemsku nejdelší historii, se zúčastnilo 18 lidí. Soupeřili mezi sebou v šesti disciplínách.

"Řada z těch, co tu dnes soutěžili, pracuje v práci na počítači třeba jako dispečeři nebo zpracovávají různé databáze," uvedl ředitel pořádající Tyflo Vysočina Pavel Hegner. Dodal, že hlavně téměř všichni nevidomí však s počítačem přijdou do styku jako běžní uživatelé. Hegner řekl, že například běžně pracují na internetu. "Existují speciální softwary, který to, co je na obrazovce, přečte," řekl.

Nevidomí a slabozrací dnes v Jihlavě soutěžili ve čtení bodového písma, v psaní na Braillově tabulce, v psaní na Pichtově psacím stroji, v psaní na kancelářském psacím stroji, v psaní na počítači s hlasovým výstupem a v dovednosti na počítači s hlasovým výstupem. Pořadatelé je rozdělili do dvou kategorií: nevidomí od narození a později osleplí.

Autorem slepeckého písma je Francouz Louis Braille, od jehož narození letos uplynulo 207 let. Písmo vytvořil z vojenského systému, který umožňoval čtení za tmy. Pro nevidomé se v bodovém písmu vydávají časopisy i knihy; nevýhodou tohoto písma je to, že pro přepsání textu je potřeba mnohem víc stránek.

V ČR žije přes 100 tisíc lidí s těžkým zrakovým postižením, z toho nevidomých je až 20 tisíc."

Klíčová slova: