Nezisková organizace Za sklem otevřela ve své zlínské pobočce nácvikovou kavárnu

 

Nezisková organizace Za sklem otevřela ve své zlínské pobočce nácvikovou kavárnu
Profi Medicína

03.03.2025

Nestátní nezisková organizace Za sklem dnes u příležitosti Mezinárodního dne Aspergerova syndromu ve své zlínské pobočce otevřela novou nácvikovou kavárnu. Organizace se věnuje dětem i dospělým s poruchou autistického spektra (PAS) i jejich rodinám. Kavár. Kavárna sociálních nácviků je dalším důležitým krokem k samostatnosti těchto lidí, jak těch mladších, tak dospělých, řekla předsedkyně organizace Marta Pečeňová.
"Malé děti potřebují nácvik prostředí, jak to máme třeba ve virtuální realitě, kterou si u nás každý může vyzkoušet. Ale dlouhodobě je potřeba nacvičovat kavárnu, protože některým dětem vadí hluk, vadí jim cinkání příborů, takže tohle všechno budou nacvičovat v naší kavárně. U dospělých, jak děláme všechny sociální nácviky, že se učí dělat svačiny, uklízet, stlát postele, tak tady se budou učit také připravovat jednoduchá jídla," uvedla Pečeňová.
Zpočátku si budou klienti cvičit fungování v kavárně, v budoucnu by se měla otevřít i veřejnosti. "Všechno si budou postupně trénovat, až budou připraveni, budou obsluhovat a dělat jednoduchá jídla, bude to klasická kavárna," uvedla Pečeňová. Klienti budou trénovat vaření čaje a kávy, připravovat například tousty. "Chystáme baristický kurz, o ten je velký zájem, máme i kurzy vaření," uvedla předsedkyně.
Kavárna vznikla v 64. budově bývalého baťovského průmyslového areálu. Ve stejném patře má Za sklem další prostory, například konzultační, terapeutické, relaxační místnosti či herny. Vytvoření kavárny stálo asi půl milionu korun, vznikla díky darům. Organizace vznikla v roce 2011, má pět poboček ve čtyřech krajích. Ve Zlínském kraji se stará o více než 200 rodin. Klientů přibývá, poptávka je velká, vzhledem k omezeným zdrojům a kapacitám však není možné přibrat další klienty. Organizace Za sklem poskytuje odborné sociální poradenství, sociálně aktivizační službu, sociální rehabilitaci a centrum denních služeb. Podle Pečeňové chybí odlehčovací služba, díky které by si mohli odpočinout rodiče pečující o dítě s autismem, a krizová služba.
"Chystáme farmu, kde počítáme s krizovými lůžky. Je těžké dívat se na mámu, která odkládá operaci, přestože ji potřebuje, ale nemůže na ni jít, protože se jí nemá kdo postarat o dítě," uvedla Pečeňová. Farma vznikne ve Zlínském kraji, organizace si kvůli tomu pronajala areál s bývalým mlýnem, kde je šest bytů. Po rekonstrukci tam bude i komunitní centrum. V další etapě se počítá s malými domky.
"Primárně budou pro lidi s Aspergerovým syndromem. Když se u nich projeví regres, nemají místo, kde by mohli být, kromě psychiatrické léčebny. Tam by se měli zase zapojit do běžného života," uvedla předsedkyně. Organizace také vydala leták Varovné signály, který shrnuje, jakých projevů si všímat u spolužáků či blízkých. Děti s autismem mohou na tlak spojený s nároky ve škole reagovat různě, pokud nedostanou pomoc, může přijít zhroucení, někdy i fatální řešení situace, která je z jich pohled neřešitelná.

 

 

Klíčová slova: