Nová léčba poranění míchy

 
ČT 24

21:31 Horizont 21:31 29
Jakub Szántó, moderátor
--------------------
Nová naděje pro pacienty s poraněnou míchou. Americko-britský projekt zkouší neinvazivní terapii. Krční páteř stimuluje pomocí elektrických výbojů, díky čemuž rozpohybovává strnulé svalstvo. Výsledky jsou slibné. Lidé ještě donedávna s ochrnutými končetinami znovu získávají schopnost vykonávat běžné úkony. Kvalita života se účastníkům studie výrazně zlepšila už po několika měsících.
Oliver JAHN, redaktor
--------------------
Novinářka Melanie Reidová ochrnula před 14 lety po pádu z koně. Celé dlouhé roky si o něčem takovém, jako je třeba vaření nebo samostatný pohyb, mohla nechat jen zdát. Po pár měsících účasti v nové studii ale její motorické schopnosti vypadají takto.
Melanie Reidová, účastnice studie
--------------------
Když si zlomíte vaz, co opravdu chcete udělat, je znovu používat své ruce. Protože to tolik ulehčuje život.
Oliver JAHN, redaktor
--------------------
Spolu se čtyřicetiletým Sherownem Campbellem a další šedesátkou lidí s poruchou míchy jsou součástí revoluční neinvazi terapie, která spočívá v nošení externího zařízení s názvem ARCEX vysílajícího vysokofrekvenční elektrické impulsy skrz kůži právě do pohybového centra míchy pomocí na krk připnutých senzorů. Doposud používaná konkurence umisťuje podobná zařízení přímo do těl pacientů, což zvyšuje riziko komplikací.
Chet Moritz, vedoucí výzkumník studiu, Washingtonská univerzita
--------------------
Někteří jedinci, kteří dokázali stěží pohnout rukama, uchopit nebo zvedat předměty, byli okamžitě schopni uchopit nejprve lehké, pak i těžší předměty a nakonec zvládli i tak pozoruhodné úkony, jako je hraní na elektrickou kytaru, nebo dokonce olejomalba na plátno.
Oliver JAHN, redaktor
--------------------
Sherown se stal kvadruplegikem v roce 2014 a téměř 10 let strávil ochrnutý od ramen dolů. Když začal zařízení nosit, zvládl první úkony už po 12 týdnech. Transformace díky novému vynálezu je pro něj přelomová. Jakkoliv zcela neznamená návrat do běžných kolejí života před úrazem.
Sherown Campbell, účastník studie
--------------------
Jsou to pro mě obrovské změny. A někdy je to trochu skličující, když se všichni ptají: mohou zase běhat? Mohou znovu chodit? Mohou skákat? Je to ale mnohem víc o kvalitě života doma. Ty drobné momenty znovuzískávání nezávislosti.
Oliver JAHN, redaktor
--------------------

Americko-britští autoři studie zdůrazňují, že pro dobré výsledky je zapotřebí pracovat s pacienty, kterým zbyla alespoň nějaká nervová aktivita. Těch je po podobných úrazech naštěstí většina. Jen u zhruba 10 % dojde k úplnému přerušení nervové komunikace mezi mozkem a končetinami. Stimuly mají podle vědců pomoci k celkové regeneraci tohoto spojení a udržení naděje pro postupné zlepšování stavu i do budoucna. Oliver Jahn, Česká televize.
 
Klíčová slova: