Nová metoda operace kloubů
18:00 Události v regionech - Ostrava
Nový program šumperské nemocnice zkracuje rekonvalescenci po výměně kloubů. Rychlou mobilizaci pacienta lékaři dokážou pomocí aplikace katetru s anestetikem, rehabilitačního cvičení i důkladného informování o postupu léčby. Sníží se tak riziko pooperačních komplikací a nemocnice zvládne vyměnit velké klouby více lidem.
Iva KUBANKOVÁ, moderátorka
/ukázka/
Monika TIHLÁŘOVÁ, redaktorka
Šestašedesátiletému Petru Fabiánkovi vyměnili lékaři kyčelní kloub v pondělí. Na vlastní nohy se postavil ještě ten den a takto se procházel dnes při kontrole. Podle lékařů rychlou rekonvalescenci zvládá díky novému projektu Pacientská cesta. Zásadní roli hraje aplikace anestezie.
Ján DEBRE, primář ortopedického oddělení, Nemocnice Šumperk
Lokální infiltrační anestezie, což je směs anestetika, které se dává přímo do operační rány, abysme ty nervové zakončení, které jsou v tom kloubu a které v podstatě tím operačním zásahem poškodíme, tak abysme je vypli, ideální je, když se nám to podaří vypnout třeba na těch 24 hodin, a pacient nemá bolesti. /ukázka/
Monika TIHLÁŘOVÁ, redaktorka
Díky projektu se pacienti setkávají s lékaři už 2 měsíce před zákrokem.
Ján DEBRE, primář ortopedického oddělení, Nemocnice Šumperk
Musí přizpůsobit osobní aktivity, pracovní aktivity a ti lidi už samozřejmě, když hledají nebo mají informaci od nás, už nehledají dezinformace, které jsou dneska dostupné na různých platformách. /ukázka/
Monika TIHLÁŘOVÁ, redaktorka
V nemocnici zůstane Petr Fabiánek ještě přes víkend. Poté zamíří do lázní. Na nový kloub čekal 8 měsíců. Podobně jako on tady na zákrok čeká 1 200 pacientů. Ročně přitom v nemocnici provedou asi 700 endoprotéz. Lékaři věří, že díky novému přístupu se číslo postupně zvýší. Monika Tihlářová, Česká televize.