Nová vyhláška o posuzování zdravotní způsobilosti řidičů motorových vozidel
15.02. 2025 - 04:56
Tempus Medicorum
Ve Sbírce zákonů vyšla 19. 12. 2024 vyhláška 445/2024 Sb., týkající se zdravotní způsobilosti řidičů. Vyšla přes mnohé řádně uplatněné výhrady ČLK, SPL a mnohých dalších. Česká lékařská komora v rámci připomínkových řízení opakovaně marně připomínkovala zovala zejména přílohu č. 3., hlavně v soustavách týkajících se zraku, sluchu, oběhové soustavy duševních poruch a závislosti na alkoholu.
Vyhláška platí od 1. 1. 2025 a často výrazně mění původní vyhlášku 277/2004. Změny se dotýkají jak posuzujících lékařů (tedy lékařů odbornosti všeobecné praktické lékařství a pracovní lékařství), tak lékařů provádějících odborná vyšetření a přináší jim nové povinnosti. Pokusím se některé oblasti týkající se problematiky posuzování řidičů připomenout a nové zdůraznit.
Výsledkem zdravotní prohlídky provedené praktickým lékařem je vydání posudku o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Proti vydání posudku se může každý posuzovaný odvolat a napadnout ho a všichni víme, že neznalost legislativy nás neomlouvá. Stačí, když odvolací orgán napadne formální nedostatek posudku, například že v posudku něco chybí. Sdružení praktických lékařů (SPL) vydalo pro své členy k uvedené vyhlášce hned v lednu jako přílohu svého časopisu APPEL praktickou brožuru, kterou všem vřele doporučuji. Je zde podrobný rozbor problematiky včetně názoru právníka Mgr. Jakuba Uhra.
Nová vyhláška upravuje rozsah lékařské prohlídky. Zde se (jen pro připomenutí) uvádí, že posuzující lékař je povinen provést komplexní fyzikální vyšetření.
Posuzující lékař, pokud není současně registrujícím poskytovatelem posuzované osoby, si pro účely hodnocení její zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel vyžádá informace o zdravotním stavu posuzované osoby u registrujícího poskytovatele. Informace musí obsahovat údaje o tom, zda posuzovaný trpěl nebo trpí nemocemi uvedenými v příloze č. 3, nebo zda na tyto nemoci bylo v minulosti vysloveno podezření a další údaje podstatné pro posouzení zdravotní způsobilosti.
V případě, že je u posuzované osoby nezbytné vyloučit podezření na nemoc, nebo zjistit stadium nemoci uvedené v příloze č. 3, nebo jiné nemoci, které by mohly omezovat zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel, je posuzující lékař povinen vyžádat si další odborné vyšetření.
Odborné vyšetření si posuzující lékař také musí vyžádat tehdy, pokud je posuzovaná osoba v soustavné péči jiného lékaře nebo klinického psychologa pro nemoci, vady či stavy, které vylučují nebo podmiňují zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel a které jsou uvedeny v příloze č. 3, nebo jinou nemoc, jež vylučuje či omezuje zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel, jestliže je tato skutečnost posuzujícímu lékaři známa.
Povinnost vyžádat si odborné vyšetření má vyšetřující lékař vždy u osob trpících epilepsií nebo jinými poruchami vědomí nebo podezření na ně a u osob trpících pervazivními vývojovými poruchami.
Odborné vyšetření posuzované osoby, které je prováděno na žádost posuzujícího lékaře, vychází ze zdravotnické dokumentace vedené posuzujícím lékařem o posuzované osobě nebo z jeho informace; informace ze zdravotnické dokumentace zpracovaná posuzujícím lékařem obsahuje důvody, pro které bylo odborné vyšetření vyžádáno, výsledky dosud provedených vyšetření a další údaje podstatné pro odborné vyšetření.
Odborné vyšetření provádí lékař nebo klinický psycholog v rozsahu potřebném pro posouzení zdravotní způsobilosti posuzované osoby k řízení motorových vozidel. V závěru každého odborného vyšetření musí být vymezena zdravotní způsobilost posuzované osoby k řízení motorových vozidel ve vztahu k zaměření odborného vyšetření. Pokud je potřeba navrhnout podmínku umožňující řízení motorového vozidla, je potřeba ji stanovit. Podmínkou je nutnost použití nezbytného zdravotního prostředku, technická úprava vozidla nebo jiné omezení. V případě, že podmínkou je podrobení se dalšímu odbornému vyšetření, musí být v závěru odborného vyšetření rovněž uveden termín, do kterého se má posuzovaná osoba podrobit dalšímu odbornému vyšetření.
Osoba, která odborné vyšetření provedla, předá posuzujícímu lékaři informace o závěrech odborného vyšetření včetně zjištěných závěrů nebo odborných vyjádření. Odborné vyšetření včetně zjištěných skutečností si zaznamená do zdravotnické dokumentace.
Registrující poskytovatel vyznačí ve zdravotnické dokumentaci a ve výpisu ze zdravotnické dokumentace v případě předání pacienta do péče jiného registrujícího poskytovatele, že osoba, o níž je vedena zdravotnická dokumentace, je žadatelem nebo řidičem, nebo že byl této osobě vydán posudek se závěrem o zdravotní nezpůsobilosti k řízení motorových vozidel nebo zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel s podmínkou.
Pokud zdravotní způsobilost žadatele nebo řidiče posuzuje poskytovatel pracovnělékařských služeb, sdělí to, že vydal posudek o nezpůsobilosti nebo způsobilosti registrujícímu poskytovateli. Ten si tyto skutečnosti zaznamená do své zdravotnické dokumentace.
Pokud posuzovaná osoba nemá registrujícího poskytovatele nebo poskytovatele pracovnělékařských služeb, vyznačí výše uvedené skutečnosti do zdravotnické dokumentace posuzující lékař poskytovatele zdravotních služeb, u něhož je zdravotní způsobilost žadatele nebo řidiče posuzována.
Výše zmíněná příloha č. 3 vyjmenovává nemoci, vady nebo stavy, které vylučují či podmiňují zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel. Příloha definuje dvě skupiny řidičů: skupinu 1 – AM, A1, A2, A, B1, B a B+E, což jsou řidiči, kteří neřídí vozidlo v pracovněprávním vztahu a není u nich řízení druhem práce sjednaném v pracovní smlouvě, a
skupinu 2, což jsou řidiči, kteří řídí vozidlo: – v pracovněprávním vztahu a není u nich řízení druhem práce
sjednaném v pracovní smlouvě, – řidiči, kteří využívají výstražná světla, – řidiči, kteří řídí motorové vozidlo v pracovněprávním vztahu a u nichž je řízení motorového vozidla druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě, – držitelé osvědčení pro učitele řidičů pro výcvik v řízení motorových vozidel, – žadatelé a držitelé řidičských oprávnění skupin vozidel C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E a T.
Uvedené rozdělení na tyto dvě skupiny je důležité pro další posuzování nemocí, vad nebo stavů vylučujících řízení motorových vozidel, nebo podmiňují zdravotní způsobilost odborným vyšetřením, protože skupina 2 má na zdravotní způsobilost přísnější kritéria.
Zde si dovolím poznámku k tzv. řidičům referentům. Právní řád tento pojem nezná. V žádostech o posouzení zdravotní způsobilosti však bývá často uváděn. Doporučuji trvat na tom, aby v žádosti o posouzení bylo vždy uvedeno, pro kterou skupinu (jedna nebo dvě) je posouzení vyžádáno.
Příloha č. 3 kromě skupiny 1 a 2 rozděluje nemoci, vady nebo stavy do těchto soustav:
I. Zrak, II. Sluch, III. Svalová a kosterní soustava a pojivová tkáň, IV. Oběhová soustava, V. Diabates mellitus, VI. Nervová soustava., VII. Duševní poruchy, VIII. Závislost na alkoholu, IX. Nedostatečná činnost ledvin, X. Transplantace orgánů nebo umělého implantátu, XI. Další, které nejsou uvedeny v I. až X.
Tyto soustavy obsahují nemoci, vady nebo stavy, které jsou pro každou ze skupin 1 a 2: – vylučující, což znamená, že pokud posuzovaný trpí některou zde uvedenou nemocí, vadou nebo stavem, nesmí řídit motorové vozidlo, – podmiňující, což znamená, že pokud posuzovaný trpí některou zde uvedenou nemocí, vadou nebo stavem, může řídit motorové vozidlo až na základě výsledku odborného vyšetření, v jehož závěru musí být vymezena zdravotní způsobilost posuzované osoby k řízení motorových vozidel ve vztahu k zaměření odborného vyšetření a případně podmínky, pokud byla zjištěna podmínka jejího stanovení.
Popsat zde nemoci, vady a stavy u jednotlivých soustav, skupin a nemocí vad a stavů vylučujících a podmiňujících, je nad rámec tohoto článku. Výrazné změny oproti stávajícímu stavu jsou u skupin 1 a 2 u těchto soustav:
II. Sluch – změna jen u skupiny 2, IV. Oběhová soustava, VII. Duševní poruchy, VIII. Závislost na alkoholu. Zvláště u oběhové soustavy došlo k nesmyslnému rozšíření výčtu nemocí a vad, který byl zřejmě způsoben špatným překladem evropské směrnice.
Čas ukáže, jak se zejména odborní lékaři dokážou s uvedeným zněním vyhlášky a její přílohy č. 3 vypořádat. Zpřísnění posuzování zdravotní způsobilosti pro řidiče pocítí výrazně také posuzované osoby, a to ve dvou rovinách. Často totiž narazí na dlouhé objednací doby u odborných lékařů, a vzhledem k tomu, že vyšetření nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění, budou muset sáhnout hlouběji do kapsy.
Těsně před předáním tohoto článku redakční radě se objevila informace, že Ministerstvo zdravotnictví připravuje metodický výklad některých sporných bodů vyhlášky a následně její novelizaci. Je smutné, že k tomu musí docházet necelé dva měsíce po vydání vyhlášky.
MUDr. Petr Němeček, člen představenstva ČLK
Vyhláška platí od 1. 1. 2025 a často výrazně mění původní vyhlášku 277/2004. Změny se dotýkají jak posuzujících lékařů (tedy lékařů odbornosti všeobecné praktické lékařství a pracovní lékařství), tak lékařů provádějících odborná vyšetření a přináší jim nové povinnosti. Pokusím se některé oblasti týkající se problematiky posuzování řidičů připomenout a nové zdůraznit.
Výsledkem zdravotní prohlídky provedené praktickým lékařem je vydání posudku o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Proti vydání posudku se může každý posuzovaný odvolat a napadnout ho a všichni víme, že neznalost legislativy nás neomlouvá. Stačí, když odvolací orgán napadne formální nedostatek posudku, například že v posudku něco chybí. Sdružení praktických lékařů (SPL) vydalo pro své členy k uvedené vyhlášce hned v lednu jako přílohu svého časopisu APPEL praktickou brožuru, kterou všem vřele doporučuji. Je zde podrobný rozbor problematiky včetně názoru právníka Mgr. Jakuba Uhra.
Nová vyhláška upravuje rozsah lékařské prohlídky. Zde se (jen pro připomenutí) uvádí, že posuzující lékař je povinen provést komplexní fyzikální vyšetření.
Posuzující lékař, pokud není současně registrujícím poskytovatelem posuzované osoby, si pro účely hodnocení její zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel vyžádá informace o zdravotním stavu posuzované osoby u registrujícího poskytovatele. Informace musí obsahovat údaje o tom, zda posuzovaný trpěl nebo trpí nemocemi uvedenými v příloze č. 3, nebo zda na tyto nemoci bylo v minulosti vysloveno podezření a další údaje podstatné pro posouzení zdravotní způsobilosti.
V případě, že je u posuzované osoby nezbytné vyloučit podezření na nemoc, nebo zjistit stadium nemoci uvedené v příloze č. 3, nebo jiné nemoci, které by mohly omezovat zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel, je posuzující lékař povinen vyžádat si další odborné vyšetření.
Odborné vyšetření si posuzující lékař také musí vyžádat tehdy, pokud je posuzovaná osoba v soustavné péči jiného lékaře nebo klinického psychologa pro nemoci, vady či stavy, které vylučují nebo podmiňují zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel a které jsou uvedeny v příloze č. 3, nebo jinou nemoc, jež vylučuje či omezuje zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel, jestliže je tato skutečnost posuzujícímu lékaři známa.
Povinnost vyžádat si odborné vyšetření má vyšetřující lékař vždy u osob trpících epilepsií nebo jinými poruchami vědomí nebo podezření na ně a u osob trpících pervazivními vývojovými poruchami.
Odborné vyšetření posuzované osoby, které je prováděno na žádost posuzujícího lékaře, vychází ze zdravotnické dokumentace vedené posuzujícím lékařem o posuzované osobě nebo z jeho informace; informace ze zdravotnické dokumentace zpracovaná posuzujícím lékařem obsahuje důvody, pro které bylo odborné vyšetření vyžádáno, výsledky dosud provedených vyšetření a další údaje podstatné pro odborné vyšetření.
Odborné vyšetření provádí lékař nebo klinický psycholog v rozsahu potřebném pro posouzení zdravotní způsobilosti posuzované osoby k řízení motorových vozidel. V závěru každého odborného vyšetření musí být vymezena zdravotní způsobilost posuzované osoby k řízení motorových vozidel ve vztahu k zaměření odborného vyšetření. Pokud je potřeba navrhnout podmínku umožňující řízení motorového vozidla, je potřeba ji stanovit. Podmínkou je nutnost použití nezbytného zdravotního prostředku, technická úprava vozidla nebo jiné omezení. V případě, že podmínkou je podrobení se dalšímu odbornému vyšetření, musí být v závěru odborného vyšetření rovněž uveden termín, do kterého se má posuzovaná osoba podrobit dalšímu odbornému vyšetření.
Osoba, která odborné vyšetření provedla, předá posuzujícímu lékaři informace o závěrech odborného vyšetření včetně zjištěných závěrů nebo odborných vyjádření. Odborné vyšetření včetně zjištěných skutečností si zaznamená do zdravotnické dokumentace.
Registrující poskytovatel vyznačí ve zdravotnické dokumentaci a ve výpisu ze zdravotnické dokumentace v případě předání pacienta do péče jiného registrujícího poskytovatele, že osoba, o níž je vedena zdravotnická dokumentace, je žadatelem nebo řidičem, nebo že byl této osobě vydán posudek se závěrem o zdravotní nezpůsobilosti k řízení motorových vozidel nebo zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel s podmínkou.
Pokud zdravotní způsobilost žadatele nebo řidiče posuzuje poskytovatel pracovnělékařských služeb, sdělí to, že vydal posudek o nezpůsobilosti nebo způsobilosti registrujícímu poskytovateli. Ten si tyto skutečnosti zaznamená do své zdravotnické dokumentace.
Pokud posuzovaná osoba nemá registrujícího poskytovatele nebo poskytovatele pracovnělékařských služeb, vyznačí výše uvedené skutečnosti do zdravotnické dokumentace posuzující lékař poskytovatele zdravotních služeb, u něhož je zdravotní způsobilost žadatele nebo řidiče posuzována.
Výše zmíněná příloha č. 3 vyjmenovává nemoci, vady nebo stavy, které vylučují či podmiňují zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel. Příloha definuje dvě skupiny řidičů: skupinu 1 – AM, A1, A2, A, B1, B a B+E, což jsou řidiči, kteří neřídí vozidlo v pracovněprávním vztahu a není u nich řízení druhem práce sjednaném v pracovní smlouvě, a
skupinu 2, což jsou řidiči, kteří řídí vozidlo: – v pracovněprávním vztahu a není u nich řízení druhem práce
sjednaném v pracovní smlouvě, – řidiči, kteří využívají výstražná světla, – řidiči, kteří řídí motorové vozidlo v pracovněprávním vztahu a u nichž je řízení motorového vozidla druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě, – držitelé osvědčení pro učitele řidičů pro výcvik v řízení motorových vozidel, – žadatelé a držitelé řidičských oprávnění skupin vozidel C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E a T.
Uvedené rozdělení na tyto dvě skupiny je důležité pro další posuzování nemocí, vad nebo stavů vylučujících řízení motorových vozidel, nebo podmiňují zdravotní způsobilost odborným vyšetřením, protože skupina 2 má na zdravotní způsobilost přísnější kritéria.
Zde si dovolím poznámku k tzv. řidičům referentům. Právní řád tento pojem nezná. V žádostech o posouzení zdravotní způsobilosti však bývá často uváděn. Doporučuji trvat na tom, aby v žádosti o posouzení bylo vždy uvedeno, pro kterou skupinu (jedna nebo dvě) je posouzení vyžádáno.
Příloha č. 3 kromě skupiny 1 a 2 rozděluje nemoci, vady nebo stavy do těchto soustav:
I. Zrak, II. Sluch, III. Svalová a kosterní soustava a pojivová tkáň, IV. Oběhová soustava, V. Diabates mellitus, VI. Nervová soustava., VII. Duševní poruchy, VIII. Závislost na alkoholu, IX. Nedostatečná činnost ledvin, X. Transplantace orgánů nebo umělého implantátu, XI. Další, které nejsou uvedeny v I. až X.
Tyto soustavy obsahují nemoci, vady nebo stavy, které jsou pro každou ze skupin 1 a 2: – vylučující, což znamená, že pokud posuzovaný trpí některou zde uvedenou nemocí, vadou nebo stavem, nesmí řídit motorové vozidlo, – podmiňující, což znamená, že pokud posuzovaný trpí některou zde uvedenou nemocí, vadou nebo stavem, může řídit motorové vozidlo až na základě výsledku odborného vyšetření, v jehož závěru musí být vymezena zdravotní způsobilost posuzované osoby k řízení motorových vozidel ve vztahu k zaměření odborného vyšetření a případně podmínky, pokud byla zjištěna podmínka jejího stanovení.
Popsat zde nemoci, vady a stavy u jednotlivých soustav, skupin a nemocí vad a stavů vylučujících a podmiňujících, je nad rámec tohoto článku. Výrazné změny oproti stávajícímu stavu jsou u skupin 1 a 2 u těchto soustav:
II. Sluch – změna jen u skupiny 2, IV. Oběhová soustava, VII. Duševní poruchy, VIII. Závislost na alkoholu. Zvláště u oběhové soustavy došlo k nesmyslnému rozšíření výčtu nemocí a vad, který byl zřejmě způsoben špatným překladem evropské směrnice.
Čas ukáže, jak se zejména odborní lékaři dokážou s uvedeným zněním vyhlášky a její přílohy č. 3 vypořádat. Zpřísnění posuzování zdravotní způsobilosti pro řidiče pocítí výrazně také posuzované osoby, a to ve dvou rovinách. Často totiž narazí na dlouhé objednací doby u odborných lékařů, a vzhledem k tomu, že vyšetření nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění, budou muset sáhnout hlouběji do kapsy.
Těsně před předáním tohoto článku redakční radě se objevila informace, že Ministerstvo zdravotnictví připravuje metodický výklad některých sporných bodů vyhlášky a následně její novelizaci. Je smutné, že k tomu musí docházet necelé dva měsíce po vydání vyhlášky.
MUDr. Petr Němeček, člen představenstva ČLK
Klíčová slova: