Novela zákona o zdravotních službách reaguje na nové odborné potřeby

Změny ve zřizování pohotovostí nebo možnost přijímání pacientů z domácí do následné péče navrhuje Ministerstvo zdravotnictví (MZd) v novele zákona o zdravotních službách, kterou ve středu projedná vláda. Za zřizování pohotovostí by nově už nebyly zodpovědné kraje, ale pojišťovny. Návrh upravuje také stížnosti na zdravotní péči, provoz center duševního zdraví nebo práci nemocničních kaplanů. Nutnost novely ministerstvo v důvodové zprávě k materiálu zdůvodňuje nutností reakce na změny společenské a odborné potřeby a změny souvisejících právních předpisů.
Zajistit lékařskou pohotovost nemá být nově od roku 2025 povinností krajů, ale zdravotních pojišťoven. Zároveň novela ruší povinnost všech poskytovatelů zdravotní péče v regionu se na jejím zajišťování podílet.
"Za zajištění pohotovostních služeb dle dosavadní úpravy odpovídal kraj, což představovalo nedůvodnou a neúčelnou výjimku z obecného principu odpovědnosti zdravotních pojišťoven za zajištění místní a časové dostupnosti zdravotních služeb," píše se v materiálu. Ve stejném smyslu se mění i připravovaná novela zákona o veřejném zdravotním pojištění.
Následnou lůžkovou péčí je péče o pacienta, který má stanovenou diagnózu a jeho stav je stabilní, je ale potřeba jeho doléčení nebo rehabilitační péče. Poskytuje se například v léčebných ústavech nebo léčebnách ...

 

Klíčová slova: