Nový přístroj umožňuje rozšířenou diagnostiku pacientova zraku
Oční ambulance v Městské nemocnici Ostrava získala zcela nový přístroj pro neinvazivní vyšetření, které umožňuje přesnější diagnostiku řady očních nemocí. Jedná se o technicky nejvýkonnější zařízení, které je dostupné na evropském trhu. OCT-A přístroj Solix za cenu 3 milionu korun včetně DPH dodala společnost CMI. Vyšetření pacienta přístrojem, který je na českém trhu naprostou novinkou, ho nijak neomezuje, je rychlé, nebolestivé a kdykoliv se dá opakovat. Nemá žádná rizika ani vedlejší účinky.
Nový přístroj Solix dokáže oproti staršímu typu tvořit téměř pětinásobně rychlejší, trojnásobně širší a o téměř třetinu hlubší obrazy. Disponuje i mnoha dalšími funkcemi, kromě OCT angiografie (cévního vyšetření oka) je to automatický eyetracking (funkce sledování vyšetřovaného oka), barevná fotografie sítnice nebo předního segmentu, případně infračervená fotografie předního segmentu. Lékař získává obrazové řezy strukturou oka s vysokým prostorovým rozlišením detailů.
"Vývoj a zavedení neinvazivní angiografie přístrojem OCT-A do praxe, kdy se dá vyšetření cév uskutečnit bez použití kontrastní látky, můžeme právem označit za milník v oční diagnostice. Pro pacienty i lékaře to znamená přesnější diagnostiku a sledování progrese nemocí především u vaskulárních poruch sítnice a cévnatky, u diabetu, zeleného zákalu, věkem...