Odborníci představili způsoby využití AI i virtuální reality v péči o pacienty

Odborníci představili způsoby využití AI i virtuální reality v péči o pacienty Redakce
Odborníci na pražské konferenci zaměřené na distanční péči, tedy péči na dálku, a rehabilitaci představili využití nástrojů umělé inteligence (AI) i virtuální reality (VR) v péči o pacienty, a to například při léčbě obezity, nemocí oběhového systému, diabetu nebo Parkinsonovy choroby. Vyvíjejí nové aplikace i systémy. Využití virtuální reality v medicíně pomáhá studentům při studiu i lékařům při testování nových postupů léčby, řekla organizátorka konference Milada Luisa Šedivcová z kladenské Fakulty biomedicínského inženýrství (FBMI) ČVUT.  
"Výsledky mnoha studií ukazují, že využití AI nástrojů v kombinaci s telemedicínskými technologiemi může přinést významné zlepšení adherence (míra spolupráce pozn. ČTK) pacientů k léčebnému plánu a posílit efektivitu dlouhodobé péče o chronicky nemocné pacienty," uvedla Aneta Buchtelová z FBMI. Telemedicínu představuje používání informačních a komunikačních technologií pro poskytování zdravotních služeb na dálku včetně kyberbezpečnosti.  
V případě rehabilitace přináší využití virtuální reality podle vědců pacientům zlepšení jak ve fyzických, tak mentálních schopnostech, konkrétně třeba prodloužením doby stání bez opory, přenesením osvojených návyků do běžného života s posílením sebedůvěry v pohybu i motivace pacientů k dosahování cílů. "Zajímavým výsledkem je také oklamání mozku pacientů a zjištění skutečných rozsahů pohybu ve chvílích, kdy se nesoustředí na bolest," doplnil Konstantin Novikov ze společnosti VR Medical.  
Pro pacienty s Parkinsonovou chorobou vyvinuli vědci aplikace pro virtuální ...

 

Klíčová slova: