Odebírání dětí handicapovaným rodičům

ČT 1
-
Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Je možné odebrat rodiči dítě jen proto, že je handicapovaný? Dva roky se soudí matka na invalidním vozíku, přišla o dceru. Klíčové verdikty přitom ukázaly na její zdravotní stav. Poradna pro občanství a lidská práva řeší podobných sporů desítky ročně, tento však považuje opravdu za výjimečný.

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka:
O dceru se starala od narození, občas jí pomáhala asistentka, pak Šárka Minaříková získala práci v Praze, kam se chtěla z Mikulova s téměř ročním dítětem odstěhovat.

Šárka MINAŘÍKOVÁ, Nikolina matka:
Moje rodina mi na to řekla, že prostě, že je fajn, že s tím nemá problém, ale až si to tady všechno nachystám všechny ty podmínky, takže mi malou přivezou.

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka:
Místo toho ale prarodiče požádali o pěstounskou péči. Během měsíce tak Šárka předběžným opatřením soudu přišla o dceru.

Šárka MINAŘÍKOVÁ, Nikolina matka:
Bylo to překvapující a občas mě to překvapuje i teď, jako je jednoduchý strašně rychle dítě odebrat.

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka:
Zpátky do péče se ji snaží získat dva roky, zatím Nikolu vídá zhruba jednou měsíčně pod dohledem prarodičů. Ti odkazují na soudní verdikty.

redaktor /citace: Zdroj: Krajský soud v Brně/:
"Kolizní opatrovník nezletilé v podaném odvolání uvedl, že matka je trvale upoutána na invalidním vozíku. Její adaptace na nové prostředí u matky může být značně komplikovaná."

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka:
Krajský soud v Brně vycházel z informací sociálního odboru v Mikulově. Ten rovněž ve svém dokumentu uvádí, že matka je zdravotně postižená a o dceru se nemůže dostatečně postarat.

Miroslav DVOŘÁK, ředitel, Poradna pro občanství, občanská a lidská práva:
Musí tam být třeba nějaký alkoholismus nebo jiné sociální patologie. Pokud je tam pouze zdravotní postižení, je takovýto krok státu protiprávní.

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka:
Podle Národní rady osob se zdravotním postižením je běžné, že se o děti starají rodiče na vozíku nebo třeba sluchově postižení. Že to jde, dokazuje i tento nevidomý pár.

Václav KRÁSA, předseda, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR:
Občas se takový případ opravdu objeví, že je tlak na tu rodinu, ale většinou paradoxně ze širšího rodinného prostředí.

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka:
Šárka Minaříková podává stížnost k Ústavnímu soudu. Ten už v minulosti řekl, že není možné rozdělit rodinu jen proto, že má rodič zdravotní handicap. Lea Surovcová, Česká televize.

Klíčová slova: