Ombudsman pomohl neslyšícímu informatikovi. Vzdělávací společnost se omluvila za diskriminaci

Kurz v hodnotě 25 000 korun dostal díky ombudsmanovi jako náhradu za diskriminaci neslyšící muž, kterého předtím vzdělávací společnost odmítla přijmout do rekvalifikačního kurzu kvůli jeho sluchovému postižení.
Informatik se chtěl domluvit na zajištění přepisu výuky, vzdělávací společnost mu ale přepis neumožnila. Po zásahu ombudsmana, který přístup společnosti vyhodnotil jako nepřímou diskriminaci, se škola muži omluvila a nabídla mu přístup k jinému online IT kurzu. Kurz škola také na vlastní náklady otitulkuje, aby byl přístupný i dalším lidem s postižením.
"Tento případ dokazuje, že často opravdu stačí druhé straně vysvětlit situaci a na diskriminační jednání poukázat. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby k diskriminaci v první řadě vůbec nedošlo. Právě proto je důležité o pravidlech rovného zacházení veřejně mluvit a vysvětlovat, co říká antidiskriminační zákon," ocenil reakci vzdělávací společnosti ombudsman Stanislav Křeček.
V posouzení škole vysvětlil, že podle antidiskriminačního zákona musí přijmout přiměřená opatření, aby odborné vzdělávání zpřístupnila i lidem s postižením. To v případě neslyšícího informatika neudělala.
Co jsou přiměřená opatření?
Podle antidiskriminačního zákona musí vzdělávací společnosti přijmout přiměřená opatření, která umožní, aby se zájemci se zdravotním postižením mohli zúčastnit odborného vzdělávání. Tuto povinnost vzdělávací společnosti nemají, pokud by pro ně byla opatření nepřiměřeně zatěžující.
Při posuzování nepřiměřeného zatížení se zohledňuje:
míra užitku, kterou má člověk s postižením z realizace opatření,
finanční únosnost opatření pro vzdělávací společnost,
dostupnost finanční a jiné pomoci k realizaci opatření a
existence náhradních opatření způsobilých uspokojit potřeby člověka s postižením.
Stěžovatel měl zájem o kurz tvorby webových stránek. Už byl předběžně domluvený s Českou unií neslyšících (ČUN), že by mu během výuky zajistila tlumočení nebo přepis mluveného...

 

Klíčová slova: