Operace šedého zákalu se vyplatí v každém věku
Šedý zákal neboli katarakta je oční onemocnění, které postihuje miliony lidí po celém světě. Jedná se o stav, při kterém dochází ke snížení průhlednosti lidské oční čočky. Tento problém ale není omezen pouze na starší populaci, jak se často mylně domníváme. Ačkoli je šedý zákal nejčastěji spojen s věkem a postihuje většinou seniory, může se vyskytnout i u mladších lidí.
Hlavní příčinou vzniku šedého zákalu je stárnutí oční čočky v důsledku změn v jejím složení a velikosti. Většinou se objevuje ve věku 65 až 75 let a u pacientů postupně dochází k zakalení čiré lidské oční čočky. Toto zakalení brání průchodu světelných paprsků na sítnici a člověk si tak připadá, jako by viděl přes mlhu. Příznakem je tedy zamlžené, zhoršené a zkreslené vidění na blízko i do dálky.
"Většina případů šedého zákalu je spojena s věkem. U mladších jedinců může být šedý zákal způsoben úrazem, nemocí, nezdravým životním stylem nebo užíváním určitých léků, například kortikosteroidů," vysvětluje MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha, a dodává: "Rovněž se vyskytuje ...