Ostrava: Handicapovaní se mohou ve městě snáze orientovat díky interaktivní mapové aplikaci
Už 1800 ostravských objektů bylo zmapováno a zveřejněno v interaktivní mapě přístupnosti města Ostravy a na webu Bez bariér Ostravsko.
Handicapovaní, využívající k pohybu ortopedický vozík, stejně jako senioři se zhoršenou mobilitou, ale třeba i rodiče s kočárky, mohou na jednom místě nalézt potřebné informace, dříve, než vyrazí na cestu a zjistit tímto způsobem, zda je jejich cíl bezbariérový, tedy samostatně přístupný, nebo zda budou potřebovat doprovod či v opačném případě jde o zcela nepřístupné místo.
Objekty jsou v mapě barevně rozlišeny podle stupně bezbariérovosti od objektů přístupných, které jsou značeny zelenou barvou až po místa pro handicapované obtížně přístupná nebo nepřístupná, která jsou červená. Nově jsou v mapě situovány zrušené či přemístěné provozovny, jež jsou v mapě přístupnosti označeny černě, z větší části se jedná o pošty. "Vozíčkáři" tak neváží cestu nadarmo, pakliže se před jejím započetím informují třeba prostřednictvím aplikace.
"Na zmíněné interaktivní mapě a webu je nyní uveřejněno již více než 800 objektů z oblasti veřejné správy, zdravotnictví, kultury, služeb i gastronomie a přes 1 000 nástupišť tramvajové, trolejbusové a autobusové dopravy městské hromadné dopravy města Ostravy. Mapa je postupně aktualizována, nově byl zmapován například zrekonstruovaný Sportovní areál Poruba, muzeum Futureum v areálu Dolních Vítkovic, City Campus Ostravské univerzity a řada dalších míst," konstatovala náměstkyně primátora Hana Tichánková.
Kýžené informace naleznou zájemci na interaktivní mapě přístupnosti města Ostravy ZDE a webu Bez bariér Ostravsko ZDE. Každý zmapovaný bod nese řadu atributů, které mohou ve svém důsledku znamenat rozhodnutí, zda se "vozíčkář" do místa vypraví. Zájemce v mapě nalezne krom základních informací, obsahujících adresu, detaily ke vstupu do budovy, třeba šířku dveří a průchodů, sklony ramp, interiéru, existenci výtahu či plošin, schodů a specifikaci povrchů, dostupnosti parkování či toalet.
Na mapování jednotlivých míst spolupracují handicapované osoby, pohybující se na ortopedickém vozíku, neboť jsou schopny nejlépe objekty posoudit a všimnout si i skutečností, které zdravý člověk vůbec nevnímá. V Ostravě tak spolupracuje specialista pro architektonické bariéry odboru územního plánování a stavebního řádu, pohybující se na vozíku se zástupci Ostravské organizace vozíčkářů. Jejich spolupráce je praktická a výjimečná.
Předseda Ostravské organizace vozíčkářů Tomáš Dvořák doplňuje: "Děkuji za podporu města a jednotlivých městských obvodů, jsem velmi rád, že projekt pokračuje, je pro nás přínosný. My...