Pacientům s cukrovkou pomáhá speciální senzor
18:25 Večerní zprávy
Během pandemie stoupl zájem o léčbu na dálku. Pacienti začali lékařům častěji zasílat fotografie svých zranění nebo konzultovat onemocnění přes videohovory. Telemedicína však našla uplatnění i v případě závažnějších onemocnění, například cukrovky nebo srdeční arytmie. V některých případech dokonce může zachraňovat životy.
Zuzana PANCHÁRTKOVÁ, redaktorka
Kateřině Fortelkové v 18 letech diagnostikovali cukrovku prvního typu. Musela zásadním způsobem změnit svůj životní styl a 4× denně se píchat do prstu, aby si změřila hladinu cukru v krvi. Teď to za ní dělá speciální senzor.
Kateřina FORTELKOVÁ, pacientka
Mám čtečku, kterou si přiložím na ten senzor a vidím přímo, jakou mám hladinu cukru v krvi. Mám vlastně neustálý přehled o mý glykemii, a například když nastane nějaký problém, tak já se můžu spojit s mojí diabetoložkou a ta se může okamžitě podívat na má data, aniž bych přesně musela nějak dojít do ambulance.
Zuzana PANCHÁRTKOVÁ, redaktorka
Na pravidelné kontroly sice Kateřina musí docházet i dál, senzor jí ale velmi ulehčil život. Stejně jako tisícům dalších pacientů. Jejich zdravotní stav totiž mohou lékaři sledovat prakticky v reálném čase. Data si můžou stáhnout kdykoliv a zasáhnout, pokud cukrovkáři hrozí nějaké nebezpečí.
Zuzana HLADÍKOVÁ, Klinika diabetologie, IKEM
Když nás pacienti kontaktují, že jim není dobře nebo nějak nesedí nastavená léčba, tak samozřejmě je to výhoda, že máme přístup do těch cloudových úložišť a můžeme se hned podívat.
Zuzana PANCHÁRTKOVÁ, redaktorka
Podobné technologie, kdy mohou lékaři na dálku sledovat zdravotní stav svého pacienta, se v posledních letech využívají čím dál častěji. Nové srdeční implantáty třeba dokážou zachytit bezpříznakové arytmie a člověku doslova zachránit život.
ukázka
Je to tento kovový segment, který budeme zasunovat pod kůži.
Zuzana PANCHÁRTKOVÁ, redaktorka
Nejde ale jen o složité senzory, které hlídají zdravotní stav lidí s vážnějším onemocněním. Doba pandemická přinesla i dálkové kontroly angín nebo nachlazení, konzultace ohledně drobnějších zranění a samozřejmě vypisování žádanek přes telefon nebo videohovor.
Miloš TÁBORSKÝ, vedoucí Národního telemedicínského centra
Když už jste pacient třeba s vysokým krevním tlakem, máte zavedenou medikaci, dosáhnete cílových tlaků, máte dobrý cholesterol, všechno dobře funguje, tak v zásadě stačí, když toho pacienta člověk uvidí jednou za rok s nějakou laboratoří a prevencí, a všechno ostatní lze vyřešit distančně.
Zuzana PANCHÁRTKOVÁ, redaktorka
Telemedicína má ale samozřejmě i několik úskalí. Technika někdy nemusí fungovat správně nebo není dost přesná.
Kateřina FORTELKOVÁ, pacientka
Občas se to děje, není to nic příjemnýho, ale s tím se prostě musí počítat. Je to technologie a člověk furt musí tak nějak používat selský rozum.
Zuzana PANCHÁRTKOVÁ, redaktorka
Samostatnou kapitolou je pak zabezpečení osobních údajů. A problémem může být pro některé pacienty, hlavně ty starší, i ztráta fyzického kontaktu s lékařem. Úroveň distanční medicíny v České republice není podle odborníků vůbec špatná. Ve srovnání s jinými státy jsme ale stále pozadu. Třeba oproti Německu u nás chybí propracovanější zákony a taky větší finanční podpora od zdravotních pojišťoven. Tereza Prajsová a Zuzana Panchártková, televize Seznam.