Panu Petrovi třikrát operovali páteř. Úřad mu ale invalidní důchod nepřiznal

tn.cz

18.02.2025

Osmnáct let pomáhal jako zdravotník a sanitář nemohoucím lidem. Teď sám pomoc potřebuje. Kvůli páteři má před sebou čtvrtou operaci s nejistým výsledkem. S žádostí o alespoň částečný invalidní důchod ale tvrdě narazil.
Před 18 lety se rozhodl, že chceže chce dělat práci, kde by pomáhal nemocným lidem. V Nemocnici Na Homolce začal proto pracovat na sále jako sanitář. Jeho denním chlebem je manipulace s pacienty, kdy po různých operačních zákrocích imobilním lidem pomáhá s hygienou, rozváží jim jídlo, přemísťuje je z postele nebo na invalidní vozíky. Jak sám říká, jde o tvrdou dřinu.
'Vozili se pacienti na různá vyšetření, vozil jsem je na postelích nebo v sedačkách, málokterý pacient byl schopen jít po svých. Když měli proleženiny, museli jsme pacienty otáčet každé dvě hodiny. Je to fyzicky namáhavá práce, těžká, vyžaduje sílu a ta záda mi odcházela,' říká Peter Pastirčák.
O pacienty se stará 18 let. První problémy se zády přišly v roce 2017. Jenže loni se jeho zdravotní stav výrazně zhoršil, několikrát se totiž stalo, že ho kolegové v práci poslali na pohotovost. Jeho zdravotní stav se začal postupně zhoršovat. 'Navštívil jsem neurochirurga, poslal mě na CT a tam byl nález. Medikace ze začátku pomáhala, později už ne, musel jsem mít infuze. Pak se rozhodli k operaci, kterou jsem podstoupil v dubnu 2017,' popisuje pan Peter.
Další operace
Následovaly lázně a pak zase do práce. Na sále to fyzicky kvůli silným bolestem už nezvládal, a tak jako sanitář přestoupil na oddělení příjmu pacientů. Bolest se ale vrátila. Po dvou letech, tedy v roce 2019, se vše zhoršilo – tentokrát s krční páteří. 'Takže další operace, vyndali mi dvě plotýnky, které nahradili. Byl chvilku klid, ale opět mě začala bolet bedra. Byl potvrzen nález s tím, že opět musím na další, už třetí operaci,' říká Peter.
Po zahojení šel znovu pracovat. Na začátku směny si vždy nasadí bederní pás a v bolestech se stará o pacienty, mnohdy musí nosit během práce i krční límec. Kolegové ho loni přiměli, aby veškeré lékařské zprávy poslal na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zažádal o invalidní důchod. 'Doktor napsal, že doporučuje invalidní důchod vzhledem k tomu, že páteř je špatná a prognóza je nedobrá,' ukazuje dokumentaci pan Peter.
ČSSZ mu ale zaslala zamítavé stanovisko. Proto se odvolal a doufal, že jeho zdravotní stav přehodnotí. 'Byl vypracován posudek posudkovým lékařem, v tomto případě lékařkou, a tam došlo k závěru, že nemá nárok na první invaliditu, poznamenala právnička Petra Fialová.
Případ může rozhodnout soud
'Z informací k případu pana Pastirčáka jsme zjistili, že jeho pracovní poměr v nemocnici stále trvá. Klient nedoložil žádnou informaci, že by byl při prohlídce u poskytovatele pracovnělékařských služeb zaměstnavatele uznán schopen práce s úlevami nebo nebyl uznán schopen výkonu práce sanitáře. Nebylo doloženo, že by u něj došlo ke změně pracovního zařazení ze zdravotních důvodů. Máme tedy za to, že pan Pastirčák stále pracuje v nemocnici, pravděpodobně nadále jako sanitář. Posudkově to bylo vyhodnoceno tak, že vykonává práci, pro kterou má znalosti a zkušenosti, v obvyklém úvazku a je poskytovatelem pracovnělékařských služeb uznán za schopného této práce, což nezpůsobuje invaliditu,' stojí ve vyjádření České správy sociálního zabezpečení, které zaslala její mluvčí Jitka Drmolová.
'V tomto případě se může obrátit na příslušný krajský soud a může podat žalobu proti konečnému rozhodnutí. Pokud ho čeká operace, doporučuji tedy soustředit se na novou žádost, kterou podá po operaci. V této žádosti nejenže se bude věnovat svému zdravotnímu stavu, ale celkově životnímu příběhu, že tedy dosavadní práci změnil, je na jiné pozici, aby mohl práci vykonávat, a zároveň už teď ji není schopen vykonávat v dostatečném rozsahu,' upřesnila právnička Petra Fialová.
Redakce kontaktovala pana Pastirčáka měsíc po natáčení, kdy měl za sebou další vyšetření. 'Řekli mi, že můj zdravotní stav se zhoršuje. Výsledek je ten, že mě čeká čtvrtá operace páteře, ale doktor mě upozorňoval, že ta operace mi nemusí pomoci, že to bude větší operace s fixací obratlů. Napsal mi, že s mojí diagnózou jsem měl být dávno v důchodu,' dodal pan Peter Pastirčák.
A tak se pan Peter nevzdá. S novou lékařskou zprávou a zjištěním, že ho čeká další, tentokrát velmi náročná operace se obrátí na soud, chce také podat novou žádost doplněnou o lékařskou zprávu se čtvrtou operací, která ho čeká letos v létě.
Rady, co dělat, když i přes stanovisko lékařů úřady nechtějí přiznat invalidní důchod
Nárok na invalidní důchodRozlišují se tři stupně invalidity, první znamená pokles pracovní schopnosti o 35 až 49 %, druhý o 50 až 69 % a třetí o 70 a více %. Pokud invalidita vznikla po pracovním úrazu, nemoci z povolání nebo před 18. rokem věku, není důležitá doba pojištění. Ta se jinak odvíjí od věku. Lidé nad 38 let musí odpracovat za posledních deset let alespoň pět roků. O výši důchodu rozhoduje počet odpracovaných let, stupeň invalidity a to, kolik jste předtím vydělávali.
ŽádostŽádost podává občan osobně na ČSSZ. Potřebujete doklad totožnosti, doklady o studiu, výchově dětí a dobách pojištění. Žadatel vyplní profesní dotazník s informacemi o kvalifikaci a vykonávaných zaměstnáních. Při sepisování žádosti, do které je třeba sepsat i zdravotní komplikace a takzvaný životní příběh, právníci doporučují připravenost i na to, že žádost bude zamítnuta.
LhůtyPosudkový lékař zašle posudek o invaliditě do sedmi dní od vypracování. ČSSZ má na vyřízení žádosti o invalidní důchod 90 dní.
OdvoláníPokud s rozhodnutím nesouhlasíte, můžete do 30 dnů od doručení podat písemné námitky. Uveďte, v čem vidíte nezákonnost. Můžete požadovat i přezkoumání zdravotního stavu a případně doložit nové lékařské zprávy.
Žaloba Pokud s rozhodnutím odvolacího řízení nesouhlasíte, nezbývá vám, než do dvou měsíců od doručení rozhodnutí podat správní žalobu ke krajskému soudu. I v případě neúspěchu se neplatí žádné soudní poplatky.

 

 

Klíčová slova: