Para hokejisté na vedlejší koleji? Extraligová Sparta razí nový směr

V extralize odehrál přes 800 zápasů, stal se mistrem světa, donedávna válel na té nejvyšší úrovni. Jaroslava Hlinku už v hokeji může jen stěží něco překvapit. Ale přece: nedávno zjistil, že jsou věci, které na ledě neumí. "Nebyla to žádná sranda. Byl jsem rád, že jsem udržel stabilitu," přiznal slavný útočník, když si zkusil zatrénovat s para hokejisty Sparta.

"Právě pražský klub, v jehož barvách Hlinka strávil většinu kariéry a kde je teď sportovním manažerem, ohlásil novou éru spolupráce extraligových hokejistů s jejich handicapovanými kolegy, hrajícími na speciálních saních a se dvěma krátkými hokejkami. Tým para hokeje (neboli sledge hokeje) je nově plně začleněn do sparťanských struktur.
Spolupráce vázne
Není to až tak samozřejmé, jak se na první pohled zdá. Třeba para hokejisté z Pardubic, Zlína a dalších měst zaslíbených "klasickému" hokeji s extraligovými celky sice do jisté spolupracují, ale rozhodně nefungují pod jednou střechou.
Rozšíření a popularitě para hokeje by přitom jen prospělo, kdyby i další týmy vykročily stejným směrem jako Sparta. Nebo ne?
"Začlenění týmů pod velké kluby je samozřejmě přínosem, v Americe nebo v Kanadě je to standard. To je jiný svět než extraliga u nás," řekl Deníku Michal Tereska, trenér pardubického ligového týmu SHK Mustangové Auto In. "Může tam ale nastat i finanční boj, protože ten velký klub musí mít sílu, aby dokázal pomáhat para hokeji."

Splynutí Mustangů s pardubickým Dynamem není na pořadu dne. "Spolupracujeme, co se týče propagace, ale jedeme si po své linii. Samozřejmě kdyby Dynamo našlo nějakou koncepci, jednání bychom se nebránili, ale je to trochu složitější," dodal Tereska.
Podobně to vidí i para hokejisté v Karlových Varech. "Snažili jsme se v minulosti o...

 

Klíčová slova: