Paralympionik Jahoda: Cesta na vrchol je návyková. Úraz páteře mě nezastaví
Býval vrcholovým sportovcem ještě před úrazem. Jezdil na vodních lyžích a patřil ke světové špičce, v roce 2007 se dokonce stal mistrem Evropy. O rok později si ale při soustředění přivodil vážné poranění páteře a zůstal na vozíčku. Teď handbiker Patrik Jahoda reprezentuje Česko na paralympiádě v Paříži.
"Cesta na vrchol je velmi návyková. Postupně jsem se zlepšoval a v roce 2007 jsem dokázal vyhrát mistrovství Evropy v mé kategorii. Měl jsem plány do budoucna, chtěl jsem se stát i mistrem světa a třeba dělat vodní lyže profesionálně, ale vše dopadlo trochu jinak. Při přípravě v USA na nadcházející sezónu, jsem si po tréninku ještě chtěl trochu zaplavat. Bohužel se mi při skoku do vody něco nepovedlo a narazil jsem hlavou přímo do dna. Zlomil jsem si páteř a ochrnul jsem na přibližně 85 % těla," popisuje Patrik otevřeně.
5 medailí za půlku paralympiády!
K nejlepším na světě však patří i po úraze. Jen vyměnil disciplínu a stal se z něj handbiker. "Jednoduše lze říci, že handbike je kolo poháněné silou rukou. Zpravidla má tři kola, z nichž dvě jsou vzadu. Nejčastěji na handbiku jezdí ti, kteří nejsou schopni používat normální kolo kvůli ochrnutí nebo ztrátě dolních končetin v důsledku zranění či nemoci. Cyklista na handbiku může sedět, ležet nebo klečet. Ruce ovládají synchronní kliky, z nichž je síla přenášena řetězem na přední kolo. Využívá se přesmykač a přehazovačka stejných typů jako na kole,"