Paravolejbalisté Jihostroje jezdí po zadku. U nich to platí doslova

Možnosti sportování se pro lidi s handicapem neustále rozšiřují. V Českých Budějovicích mohou hrát již více než čtyři roky volejbal. Přesněji paravolejbal.
Ten se ale od klasického volejbalu zase až tolik neliší. Pouze se u něho sedí, hráči se pohybují na menším hřišti a síť je níže nad palubovkou.  
Nápad založit volejbalový oddíl pro hráče s tělesným postižením dostal před několika roky zaměstnanec českobudějovické protetiky Dominik Mašek. V roce 2016 byl u založení spolku s názvem Na nohou bez nohou a ve spolupráci s VK Jihostroj České Budějovice vznikl oddíl sedících volejbalistů.  
"Členové našeho spolku pomáhají amputářům s trénováním. Kromě paravolejbalu jezdíme v létě na paddleboardech a také chodíme s amputáři do posilovny, abychom jim ukázali, jak správně cvičit s protézou," objasňuje Mašek.  
Ten spolu s kolegy, někteří z nich hrají rovněž paravolejbal, vyrábí náhrady končetin pro lidi, kteří o ty vlastní z nejrůznějších příčin přišli. Na protetice těmto lidem pomáhají s návratem do běžného života a několik svých "pacientů" přivedli i k paravolejbalu.  
Jedním z prvních hráčů nově vznikajícího týmu byl před čtyřmi roky Jan Kándl z Lišova. Vedoucí lišovských fotbalistů sportuje celý život a nezastavila ho ani amputace nohy v roce 2019.  
Ještě ani neměl vyrobenou protézu a na protetice už se nechal zlanařit k paravolejbalistům. "Neváhal jsem ani chvíli. Volejbal jsem hrál i předtím. Měli jsme tým, se kterým jsme objížděli

Klíčová slova: