Pečující roku 2024 je Lenka Carbolová
Hláska
http://www.opava-city.cz/hlaska
Cenu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky Pečující roku 2024 získala Lenka Carbolová z organizace Opavskem bez bariér. Cílem ocenění, udělovaného již devět let, je upozornit širokou veřejnost na důležitost neformální péče, tedy domácí péče o seniory, blízké s hendikepem či dlouhodobě nemocné, a oceňuje obětavost konkrétních pečujících. Slavnostní vyhlášení a předání ocenění se konalo 6. června v Jihlavě v rámci události Fórum rodinné politiky.
Lenka Carbolová stojí za mnohými akcemi a je iniciátorkou řady skvělých nápadů. Tím nejnovějším je Klub neformálních pečovatelů, který vznikl v Opavě v květnu.
Lenka také neustále hledá možnosti, jak pomoci druhým lidem, ať už je to zprostředkování Euroklíče, který umožňuje zdravotně postiženým otevřít nejen toalety, ale umí také zpřístupnit plošiny či výtahy v EU, nebo třeba integrační hřiště pro děti s hendikepem, které loni s manželem přihlásili do Nápadů pro Opavu a uspěli. Letos se snaží pomocí sbírky získat prostředky na jeho rozšíření o velkou houpačku, na které si mohou hrát jak zdravé, tak děti na vozíčcích: "Vejde se tam celkem deset děti, z toho mohou být až čtyři děti na vozíčku. Ty zdravé pak houpou i ty, které to sami nedokáží," hodně zjednodušeně popisuje Lenka Carbolová další cíl Opavskem bez bariér.
Vedle práce v neziskové organizaci Opavskem bez bariér jí už dlouhé roky zaměstnává péče o vážně nemocného manžela. "Tehdy to přišlo jako blesk z čistého nebe. Před dvanácti lety byl Pavel špatně diagnostikován a my jsme zjistili, že má na mozku zhoubný nádor. Následovala velmi složitá operace s nejistým výsledkem, dlouhá nepřetržitá onkologická léčba. Učil se mluvit, psát, počítat a číst. Lékaři mu tehdy dávali jen pár let života, ale dokázali jsme to a dnes společně pomáháme jiným zdravotně a tělesně postiženým bez ohledu na jejich věk a v neposlední řadě jejich neformálním pečovatelům," říká Lenka Carbolová, které tak tehdy z ničeho nic k péči o tři děti přibyly i starosti o manžela. Stát byl ale k takovým případům ještě skoupý, byly to těžké roky, které se podařilo zvládnout. Dnes je trvale upoután na vozíku, ale nevzdal to a začal společně s Lenkou bojovat za sebe i druhé. Jejich prvním krokem bylo otevření projektu Bezbariérová Opava a společně s městem vytvořili Mapu přístupnosti, aby usnadnili vozíčkářům a rodičům s kočárky pohyb po městě. Mapu přístupnosti ocenila i Národní rada osob se zdravotním postižením ČR cenou MOSTY. Pak začali Carbolovi služby rozšiřovat až do dnešních rozměrů. "Za ty roky člověk získá řadu zkušeností a ty může předávat dál. Ve světě, kde lidem zdraví moc nepřeje, je krásné, když dokážete druhému pomoci třeba jen radou. Práce v této oblasti není snadná, je to pověstný běh na dlouhou trať. Stojí to však za to, když dokážete někomu s těžkým údělem udělat třeba malou radost, rozzářit oči či vykouzlit úsměv," konstatuje laureátka ceny Pečující roku 2024.
Foto: archiv OBB