Pět fází smutku: Jak se čerstvě diagnostikovaný diabetik vyrovnává s životní změnou?

Už v roce 1969 vyvinula Elizabeth Kübler-Rossová model, který publikovala v knize O smrti a umírání. Ačkoliv tehdy se týkal především smrti, dnes je model znám pro vyrovnání se s jakoukoliv změnou. Vysvětluje, čím si člověk uprostřed nejistoty prochází a jakým způsobem na změnu jeho psychika reaguje. Jakým způsobem ho může čerstvě diagnostikovaný diabetik použít?

Model Kübler-Rossové poprvé upozornil na to, s jakou citlivostí je třeba jednat s těmi, kteří bojují s vážným onemocněním.  

Elizabeth Kübler-Rossová byla švýcarsko-americká psychiatrička, která se dlouhodobě zajímala o to, jak lidé reagují na smrt. Tématu umírání zasvětila celou svou kariéru. V knize O smrti a umírání publikovala model pěti fází smutku. Možná tak i neplánovaně položila základy pro jeden ze zásadních směrů moderní psychologie a psychiatrie. Nejprve byl model Kübler-Rossové (jak se mu dnes říká) využívaný personálem nemocnic a blízkými umírajícího člověka. Později ho sama psychiatrička rozšířila na obecné ztráty a změny v životě. Dnes je využíván pro ztrátu partnera, zaměstnání...

 

Klíčová slova: