Plynulé stárnutí? Očekávejte dva skoky. Co vše se v našem těle s věkem mění
Jak stárneme, mění se i naše tělo. A také nemoci, které nás sužují. Geny, jež zajišťují úklid a opravu organismu, se s přibývajícím věkem rozlaďují. Čím starší jsme, tím více chaosu a nepořádku tedy v těle máme. Kdy očekávat konkrétní potíže? Přinášíme detailní přehled toho, v jakém věku obvykle začínají různé části lidského těla hůř fungovat.
Buňky se s věkem zvětšují a zhoršuje se jejich schopnost dělení a množení, ztrácejí svou funkčnost. Nebo dokonce začínají fungovat abnormálně, což je spouštěč třeba rakoviny. V těle ubývají i některé tkáně nebo jsou stále tužší a méně pohyblivé. Postupem času se snižuje hustota kostí, jsou křehčí a častěji se lámou. A v páteři se zakřivují a stlačují. V seniorském věku se člověku zmenšuje mozek. Chuť na sex mizí, stejně jako energie, také objem svalů a výkonnost imunitního systému…"Srdeční buňky se u žen tvoří zhruba do 80. roku věku. Kdežto u chlapů jen do třiceti let."
Díky zdravějšímu životnímu stylu a hlavně pokrokům medicíny se lidé dožívají stále vyššího věku. I v Česku se zvyšuje průměrný věk obyvatel (1991 – 36,3 roku, 2001 – 38,8 roku, 2011 – 41 let, 2021 – 42,7 roku), což znamená, že ...