Pomoc rodinám dětí s postižením

 
Osmička

RANÁ PÉČE  

Říjnového Dne zdraví a sociálních služeb, který se konal v Bohnicích, se mimo jiné účastnila Společnost pro ranou péči, která podporuje rodiny a děti se zrakovým nebo kombinovaným postižením.  

Uplynulo pár měsíců a organizace se bude v lednu příštího roku stěhovat do Prahy 8. "Osobně se na novou spolupráci s ranou péčí velice těším, byť se jedná o organizaci s celopražskou a středočeskou působností, její služby si žádají maximální podporu pro svoji jedinečnost. A protože se nám aktuálně uvolnil prostor po přestěhování naší osmičkové pečovatelské služby a Společnost pro ranou péči hledala větší prostory, mou snahou bylo zachovat uvolněný prostor pro potřeby sociálních služeb, a tedy podporu občanů, nebylo o čem přemýšlet," vysvětluje místostarostka Vladimíra Ludková (ODS). "Jedna z věcí, která mě k tomuto kroku vedla, byl fakt, že služby rané péče se nedostávají včas k potřebným dětem a rodinám, ráda bych, aby se Praha 8 stala významným partnerem právě i v těchto osvětových aktivitách," dodala.  

POMOC HNED PO NAROZENÍ  

Honzíkův příchod na svět byl dramatický a hned od začátku bylo zřejmé, že má řadu zdravotních komplikací.  

"Brzy se potvrdilo, že má potíže i v oblasti zrakového vnímání. Už si ani nepamatuji, kdo mi poradil, abych se spojila se Společností pro ranou péči, ale každopádně to byla trefa do černého." Tak začíná jeden z příběhů rodin, které využívají službu rané péče. "Ve všech těch pocitech marnosti a beznaděje z jakéhokoli posunu v synově vývoji jsme najednou našli slabý náznak naděje a optimismu.  

Pamatuji si, že jsem byla moc mile překvapena, jak komplexně se o Honzíka zajímají," pokračuje maminka.  

V poradkyních rané péče získávají rodiče průvodce, který jim pomůže vyrovnat se s těžkou situací a předejít jejich přetížení a krizím v rodině. "Mnozí se ale o této možnosti dozvídají pozdě nebo vůbec. Aktuálně se raná péče dostane jen ke třem dětem z deseti. Včasné zahájení podpory vývoje dítěte je přitom nesmírně důležité. U nejmenších dětí je škoda doslova každého dne, kdy dítě nedostává vhodné podněty a nemůže se rozvíjet," říká vedoucí pražské pobočky Společnosti pro ranou péči Petra Štaffová.  

JAK RANÁ PÉČE FUNGUJE  

Pražská pobočka Společnosti pro ranou péči se zaměřuje na podporu dětí se zrakovým či kombinovaným postižením.  

Pracovnice jezdí za dětmi ve věku od narození do sedmi let přímo domů, a to v rámci Prahy a Středočeského kraje. Ukazují rodičům, jak s dítětem pracovat, jak stimulovat jeho zrak a jak podpořit jeho celkový vývoj.  

Zapůjčují také vhodné hračky a pomůcky. Zároveň pomáhají rodině překonat prvotní šok po zjištění diagnózy, postupně se s ní vyrovnat a žít navzdory postižení dítěte co nejkvalitnější život. Pracoviště rané péče organizuje také nejrůznější akce, kde se rodiny mohou setkat, navázat přátelství.  

"V rané péči nám ukázali, co všechno je pro Honzíka dobré, abychom z ní vydolovali veškerý potenciál," dodává maminka.  

Aby mělo dítě s vážným hendikepem šanci v životě uspět, rodiče se musí velmi rychle naučit v těchto neznámých ledových vodách plavat. Není to snadné, proto hned od startu pomáhá rodinám Společnost pro ranou péči. Pomoci jim ale může i kdokoli další, kdo se zapojí do kampaně nazvané Nebuď srab! Namoč se pro ranou péči, (www.nebudsrab.cz), která odstartovala 1. prosince.  

Cílem kampaně je získat finanční prostředky na podporu rodin s dětmi s postižením prostřednictvím rané péče.  

---

Darovat finanční příspěvek můžete přes QR kód  

Zaslat dárcovskou SMS na 87 777 ve tvaru: DMS PRORODINU 90 nebo DMS PRO RODINU 190. Cena DMS je 90 či 190 Kč, Společnost pro ranou péči obdrží 89 nebo 189 Kč.  

Společnost pro ranou péči, z. s.  

Tel. č.: 777 235 630 e-mail: centrum@ranapece.cz www.ranapece.cz  

Pražská pobočka Společnosti pro ranou péči se zaměřuje na podporu dětí se zrakovým či kombinovaným postižením. Pracovnice jezdí za dětmi ve věku od narození do sedmi let přímo domů, a to v rámci Prahy a Středočeského kraje.  

Foto: Pražská pobočka se zaměřuje na podporu dětí se zrakovým či kombinovaným postižením

Klíčová slova: