Poslední trendy jsou poskytnout dětem sluchové vjemy co nejdříve
3. ledna 2024 říká Martin Topol, elektroinženýr ze společnosti Cochlear Limited
S Martinem Topolem probíráme výhody a nevýhody jednotlivých systémů řešení kompenzace sluchu u dětí i dospělých s převodní nedoslýchavostí. Sedíme v přednáškové místnosti, kde mi Martin ukazuje různé modely a vysvětluje jejich funkce. Mohu si také osobně vyzkoušet poslech přes sluchadlo na kostní vedení.
Pane inženýre, jaké kompenzační pomůcky nabízíte pacientům, kteří nemohou používat běžná akustická sluchadla či kochleární implantáty, například kvůli nedostatečně vyvinutému zvukovodu?
Obecně u poruch, kde není vyvinutý zvukovod, se jedná o převodní vadu. Při vzdušném vedení je zde poměrně velká ztráta sluchu, zatímco u kostního vedení není ztráta žádná nebo jen velmi malá. Naše přístroje pro kostní vedení, ať už je to Baha nebo Osia, na to dobře fungují.
Princip slyšení kostním vedením je známý velmi dlouho, v podstatě to budou již staletí – od dob měření sluchu pomocí ladiček, které se přitiskly k lebce. Poté, co se začaly používat zesilovače a akustická sluchadla, přišly i vibrační měniče a sluchadla pro kostní vedení.
Dalším pokrokem bylo implantabilní řešení. To znamená, že Baha se kontaktuje přímo na kost kovovým nástavcem. Původně šlo o analogové přístroje, ale později se vyvinuly digitální, došlo k jejich miniaturizaci, zvýšení výkonu a zlepšení kvality signálu. Společnost Cochlear systémy pro kostní vedení dodává a na jejich vývoji intenzivně pracuje od roku 2008.
Jak se tato zařízení používají?
Systém Baha se dá použít také neimplantabilně, což je výhodné třeba u velmi malých pacientů s mikrocií. Přístroj mohou začít hned používat i bez operace – třeba na čelence (SoftBand) nebo na tzv. SoundArc – tato dvě řešení označujeme společně jako Baha Start (Martin mi ukazuje obě varianty uchycení, čelenku i jakýsi kovový oblouk se dvěma gumovými koncovkami...