Preventivní akce STOP dekubitům se letos ve FN Ostrava konala už v říjnu

Na problematiku dekubitů, prevenci a hojení ran byla zaměřena tradiční akce s názvem STOP dekubitům. V prostorách Respiria Fakultní nemocnice Ostrava se zdravotníci i laici mohli seznámit s novinkami a osvědčenými postupy v léčbě proleženin i nehojících se ran.
Světový den STOP dekubitům připadá na třetí listopadový čtvrtek. Proč se letos konal o měsíc dříve vysvětlila hlavní organizátorka akce a zároveň vrchní sestra Kožního oddělení FN Ostrava Mgr. Lenka Krupová, Ph.D., MBA: "Měsíc říjen je věnován problematice onkologie a karcinomu prsu. Proto je dnes jedno stanoviště zaměřeno speciálně na onkologické rány. Tohle je jedna z novinek, kterou jsme připravili. Navíc v prostorách respiria po celý měsíc říjen probíhá výstava zaměřená na pacienty s nemocí motýlích křídel, a tato problematika je pro odborníky v hojení ran velmi aktuální."
Na celkem 15 stanovištích přiblížily novinky i zavedené postupy konzultantky hojení ran z FN Ostrava a také zástupci firem, kteří s produkty zaměřenými na prevenci, hojení dekubitů a jiných ran, pracují.
Problematika dekubitů se týká i neonatologie. "U předčasně narozených dětí dekubity nevznikají z klasického proležení, ale působením zdravotnických prostředků přiložených na kůži. Abychom problémům předešli, působíme preventivně, a podkládáme je v místě kontaktu s kůží silikonovým krytím. Nejčastěji se jedná o nosní masky a nostrilky u dechové podpory," popsala sestra z Jednotky intenzivní a resuscitační péče pro novorozence Oddělení neonatologie FN Ostrava Miluše Jozková, DiS., která je členkou skupiny konzultantek hojení ran. "Bylo nás okolo dvaceti, ale aktuálně už se blížíme k číslu třicet. V podstatě každé pracoviště má svou speciálně proškolenou sestru, která se hojení ran věnuje," doplnila Lenka Krupová.
Preventivní akci navštívili také lékaři ze specializované ambulance Kožního oddělení FN Ostrava, která ...

 

Klíčová slova: