Příklady dobré praxe: Život se zrakovým postižením
V tomto článku bych ráda uvedla pár příkladů dobré praxe, co se týká osvětových akcí a vzdělávacích textů od těch, kteří pracují na informování veřejnosti o tom, jaký je život člověka s těžkým zrakovým postižením.
Osvěta
Již skoro čtyři roky píšu o tom, jaký je můj život s praktickou slepotou . Zmiňuji, že uvedené příklady z mého bytí jsou mými zkušenostmi, mými prožitky, mým postojem a mým vhledem do situace. Píšu však i obecné rady, návody a doporučení, jak by se lidé měli chovat k někomu, kdo má problém se zrakem. Jsou to však doporučení nikoli nařízení, jsou to obecně platná pravidla, které jsem si já sama nevymyslela, ale jsou respektování lety praxe nejen ze stran samotných lidí se zrakovým znevýhodněním, ale i těmi, kteří dlouhá léta s těmito lidmi pracují, edukují je a pomáhají jim na jejich cestě k samostatnosti a soběstačnosti v případě, že náhle přijdou o zrak.
I tak se objevují zlí jazykové, kteří tvrdí, že takových rad a návodů je již přespříliš, že není třeba neustále upozorňovat intaktní okolí na to, jak mají při kontaktu s nevidomým postupovat, že je...