Přístupnost veřejných institucí stále pokulhává, ukázaly výzkumy
Dva výzkumy veřejného ochránce práv ověřovaly přístupnost veřejných budov z pohledustavebního práva i přímo v praxiza pomoci lidí s různým postižením. Ukázalo se, že stavební úřadyobcí s rozšířenou působností schvalují naprostou většinu žádostío výjimky z bezbariérové vyhlášky. Budovy tak mohou být pro lidis postižením obtížněji přístupné.
Přímo v terénu zase testeřizjistili, že míra přístupnosti a množství překážek ve veřejnýchinstitucích se liší u jednotlivých typů postižení. Nejpřístupnějšíjsou budovy pro lidi s tělesným postižením. Naopak největší bariéry musípřekonávat lidé s postižením sluchu.
V krajských městech, Praze a Příbrami navštívili testeři s různýmpostižením v rámci výzkumu vždy šest veřejných institucí. V každéz nich měli za úkol dostat se samostatně na určené místo. Kromě splněníúkolu hodnotili například i webové stránky instituce, vchod do budovy včetněrecepce či vrátnice, pohyb po budově, výtahy nebo toalety.
Kam testeři směřovali
Pošta: k přepážce, kde je možné poslat doporučený dopis a požádat o podací lístek Magistrát: ke kanceláři nebo přepážce, kde se podávají žádosti o občanský průkaz Nemocnice: k ORL, ortopedické nebo oční ordinaci - podle typu postižení Správa sociálního zabezpečení: ke kanceláři nebo přepážce, kde se žádá o invalidní důchod Soud: k soudní síni, kde se bude konat veřejné jednání Úřad práce: ke kanceláři nebo...