Pro prostranství bezbariérová a bezpečná
Veřejná prostranství jsou ze zákona přístupná každému bez omezení. Legislativně je ošetřeno, jak mají být řešena, aby byla přístupná také pro hendikepované občany, a mnohá města a obce tak činí i nad rámec povinností. Co ale s těmi uživateli, kteří porušují veřejný pořádek, často také noční klid, a i po zásazích obecní policie či dokonce Policie ČR se vracejí na "místa činu"? Jak naznačují odpovědi účastníků ankety, naše legislativa by potřebovala doznat změn.
1. Jak v úpravách veřejných prostranství zajišťujete bezbariérovost pro hendikepované občany?
2. Máte ve veřejných prostranstvích problémy s bezpečností – bezdomovci, problémová mládež, ničení mobiliáře aj. – a jak situaci řešíte?
Tomáš Chmela, starosta města Slavičín
(cca 6 200 obyvatel, okres Zlín) 1. Na bezbariérovost dbáme poměrně značně, veškeré projektové dokumentace konzultujeme se specialisty z Národního institutu pro integraci osob. Veřejná prostranství jsou totiž vizitkou města. Měla by být řešena kvalitně a moderně a k tomu bezbariérovost bezesporu patří. K tématu bezbariérovosti mne dovedl kolega radní Petr Čechmánek, který s touto věcí má bohaté zkušenosti. Rád bych mu alespoň touto formou poděkoval, že mně i kolegům otevírá oči.
2. Slavičín patří k nejbezpečnějším městům v republice. Za rok zde registrujeme jen jednotky trestných činů. Poškozování městského mobiliáře je však čas od času opravdovým problémem.
V této věci využíváme obnovený kamerový systém města, který spravuje městská policie. V řešení konkrétních situací pak spolupracujeme s Obvodním oddělením PČR Slavičín. Bohužel, často se jedná o opakované případy jednotlivců, kteří jsou nemajetní, nespolupracují a mnohdy jsou téměř nepostižitelní. Uvítal bych, kdyby při řetězení přestupků v oblasti vandalismu následovalo u daných delikventů odnětí svobody. Nezřídka se jedná o uživatele drog a alkoholu a vězení by pro tyto pachatele mohlo být vítanou odvykací kúrou.
Soňa Chalupová, starostka města Beroun
(cca 20 000 obyvatel) 1. V rámci rekonstrukcí ulic jsou již všechny chodníky v Berouně řešeny jako bezbariérové se sníženými přejezdy a bezpečnostními prvky pro vozíčkáře i osoby nevidomé či slabozraké.
Součástí většiny přechodů je signální, vodící a případně i varovný pás. Přechody jsou navíc vybaveny akustickým signálem pro nevidomé, pro něž byla před sedmi lety zřízena také trasa z centra města na autobusové nádraží a osazena vodícími prvky. Slabozrakým dále slouží k lepší informovanosti majáčky na autobusových zastávkách, které převádí psaný text do mluveného slova. Veřejné toalety jsou bezbariérové a zařazené do sítě Euroklíč, stejně jako toalety v budově radnice. Jedno z dětských hřišť je osazeno speciální herní sestavou, kterou mohou využívat i hendikepované děti.
2. Problém bezdomovectví není v Berouně již tak aktuální jako vandalství spojené se skupinkami mladistvých. V rámci kontrolní činnosti se městská policie soustředí na jakékoli protiprávní jednání zejména proti veřejnému pořádku, ale dohlíží i na alkohol a drogy.
Vzhledem k věku, kdy některým pachatelům ještě není ani patnáct let, se však tyto přestupky řeší velmi obtížně, maximálně blokovou pokutou nebo předáním správnímu orgánu. Vždy ale vyrozumíváme orgán sociálně-právní ochrany dětí, který následně prověřuje situaci a rodinné poměry mladistvých.
Vedle pravidelných kontrol zejména v oblastech, kde se mládež často zdržuje, se naše městská policie hodně soustředí na prevenci. Ročně absolvuje jenom na základních školách zhruba třicet přednášek na téma přestupků, trestných činů, pití alkoholu a užívání dalších návykových látek.
Andrea Pfeffer Ferklová, primátorka města Karlovy Vary
(cca 46 000 obyvatel) 1. Je to jedna z priorit.
Základní požadavky na přístupnost a bezbariérovost jsou samozřejmě už v legislativě.
Kdykoliv stavíme či rekonstruujeme parkoviště, autobusovou zastávku nebo ulici, musíme myslet na parkovací místa pro vozíčkáře, výstupní hrany zastávek, snížená místa přechodů a míst pro přecházení. Město má kromě toho další, vlastní dokumenty, ať už to je Generel bezbariérových tras a dopravy nebo Strategie a Manuál koncepčního přístupu k veřejným prostranstvím města Karlovy Vary, které se tím zabývají i v širším pohledu než jen jednotlivé stavební akce. Můžeme hrdě říci, že celé historické centrum města je bezbariérové.
2. To určitě řeší všechna větší města, u nás především městská policie.
Problémové chování řeší při hlídkové činnosti, na podněty lidí i z kamerového systému. Dlužno říct, že většina bezdomovců představuje problém sociální, nikoli bezpečnostní. Ale je tu agresivní menšina, která naše strážníky zaměstnává vydatně a pravidelně, a proti nim neposkytuje náš právní systém příliš nástrojů. Jelikož nemají peníze, vyměřené pokuty prostě ignorují a druhý den se vesele objeví zpátky. Na slušné lidi, kteří jednou za život spáchají přestupek, je náš právní systém "machr", ale takové, kteří jsou pravidelně postrachem okolí, de facto přehlíží. Naše městská policie mimochodem ve spolupráci s dalšími sbory z kraje a s ministerstvem vnitra uspořádala 20. dubna v Sokolově odbornou konferenci (Ne)vymahatelnost práva, která se těmito problémy intenzivně zabývala. *
Foto: Slavičín