Prostředí pro zrakově postiženého studenta

Při práci se studentem se zrakovým postižením je třeba dbát na několik zásad tak, aby prostředí, kde se se studentem pracuje, bylo přívětivé.
Student se zrakovým postižením si o svém okolí dělá detailní a správnou představu déle, musí si vše projít a osahat a z jednotlivých informací, které sluchem a hmatem získá, si složit celkový obrázek o prostředí, ve kterém se pohybuje.  
Pohyb po učebně  
Pro studenta se zrakovým postižením mohou být při samostatném pohybu po třídě nebezpečné předměty, které jsou volně ložené v prostoru. Mohou to být školní batohy, tašky… Je dobré ostatním studentům vysvětlit, že jejich spolužákovi mohou neuklizené věci překážet v pohybu.  
Dalším rizikem jsou otevřená dvířka skříněk, napolo otevřené dveře nebo okna a jiné nečekané předměty ve výšce hlavy. Pro bezpečnost studentů se zrakovým postižením je nutné odstranit z místnosti předměty, které není možné nahmatat pomocí bílé hole. Dveře se tedy nechávají buď úplně otevřené, nebo úplně zavřené; židle se úplně zasouvají.  
Při moderních metodách výuky je často využívána skupinová práce, a s tím souvisí i různé uspořádání lavic a střídání míst, kde studenti sedí. Chceme-li tyto metody využívat, musíme s přítomností studenta se zrakovým postižením počítat a reagovat na jeho individualitu. Neznamená to ale, že bychom nemohli různé způsoby uspořádání třídy vyzkoušet. Při řešení uspořádání lavic ve třídě musíme myslet na to, že student s těžkým zrakovým postižením bude potřebovat více prostoru než ostatní žáci. Je to dáno např. tím, pokud vlastní dokumenty psané v Braillově písmu, jsou daleko větší než běžné texty v černotisku, a zároveň potřebuje mít na lavici prostor na Pichtův psací stroj či další pomůcky. Častým řešením ve třídách je vyhrazení jedné...

 

Klíčová slova: