Psí asistenci uvítají nejen nevidomí

Asistenční pes může člověku zpříjemnit život, ale může mu také pomoci být soběstačnější a samostatnější. "Naše největší potíže pramení z diskriminace v oblasti přístupu s asistenčním psem a z chybějící státní podpory výcviku asistenčních psů pro osoby s jiným než zrakovým postižením," říká Klára Pragerová, vedoucí sociální služby a zástupkyně výkonné ředitelky organizace Pestrá, jež se výcviku asistenčních psů věnuje.
Slavíte 15 let existence, za tu dobu jste vychovali a klientům předali téměř 90 psů, další cvičíte. Proměnila se nějak vaše práce?
Rozhodně ano. V prosinci loňského roku jsme oslavili desáté výročí naší sociální služby sociální rehabilitace. Registrace této služby byla klíčovým krokem k dosažení našeho cíle, kterým je zlepšování kvality života lidí s postižením. Asistenční pes sám o sobě může člověku zpříjemnit život, ale naším hlavním záměrem vždy bylo, aby naši klienti byli díky psovi soběstačnější a samostatnější. Díky sociální službě jsme mohli prohloubit naši práci s klienty, lépe porozumět jejich životnímu stylu a komplexněji řešit jejich potřeby. Naše služby jsme postupně rozšířili o ergoterapii a nácvikovou místnost, kde klientům pomáháme nejen ...

 

Klíčová slova: