Robotická tělocvična pomáhá lidem po mozkových mrtvicích, nádorech či úrazech

Rehabilitační ústav v Brandýse nad Orlicí otevřel tento měsíc moderní robotickou tělocvičnu. Šestnáct strojů je učených především pro pacienty s poškozením mozku. V budoucnu jim chce zařízení poskytnout komplexní intenzivní péči a postavit k tomu novou budovu za zhruba 350 milionů korun.
Ramenní i kolenní motodlahy, dynamický chodník, vertikalizační lehátka či elektromagnetické křeslo. To jsou jen některé z přístrojů, které pořídil Rehabilitační ústav v Brandýse nad Orlicí do své nové robotické tělocvičny, jedné z nejmodernějších u nás.
Zatím je jich šestnáct, další mají ještě přibýt. "Jsou to přístroje v řádu milionů korun. Celkově jsme investovali z programu IROP 16 milionů a z vlastních prostředků 10 milionů," přibližuje ředitelka ústavu Světlana Jeřábková náklady.
Vybavení má pomáhat především pacientům se získaným poškozením mozku. "Pro laiky se dá říct: po cévních mozkových příhodách (CMP). Ale také po úrazech, traumatech mozku nebo třeba po operaci při onkologické diagnóze. Přijíždějí k nám v podstatě z celé České republiky," uvádí ředitelka.
CMP je podle ní třetí nejčastější příčinou úmrtí v ČR. Ročně postihne až 35 tisíc lidí. Do Brandýsa se jich každý měsíc dostane zhruba pět a pobývají zde maximálně osm týdnů. Pak se přesouvají do domácí péče nebo jiného zařízení.
Naděje, že bude zase chodit
Velkorysá tělocvična v patře ústavu je naplněná světlem z velkých...

 

Klíčová slova: