Rozdíl mezi implantáty kochleárním (KI) a kmenovým (ABI)

„Kochleární implantát“ pochází od slova „cochlea“, což je latinsky hlemýžď v uchu. Kdyby to nebylo z latiny, ale třeba z němčiny (Schnecke), tak by se možná říkalo „šnekální implantát“. „Schnecke“ je totiž česky šnek.

Každopádně rozdíl v principu implantátu kochleárního a ABI, posvěcený dovozcem, je následující: U vnějších částí není viditelný rozdíl. Ten podstatný je uvnitř lebky. Představme si to na příkladu dvou aut. Obě mají zcela stejnou karoserii, barva se také neliší, zkrátka na pohled žádný rozdíl. Rozdíl je v tom, že jedno má odlišný motor.

Kochleární implantát (KI)

V uchu je zařízení, kterému říkáme hlemýžď. Z něj jde sluchový nerv do mozkového kmene. Do něj se zavádí implantát. Elektrody u kochleárního implantátu mají vzhled prstýnků na tenkém nosiči, aby se mohly zatočit v hlemýždi.

Kmenový implantát (ABI)

Pro kmenový implantát se používá zkratka ABI (Auditory Brainstem Implant). Tento implantát obchází hlemýždě i sluchový nerv a je přímo umístěn na mozkovém kmeni. Elektrody implantátu do mozkového kmene mají podobu terčíků na plochém nosiči, aby se mohly položit na sluchová jádra v mozkovém kmeni.

 

———————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl (Kráťa)
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
bezbariérové titulky,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz.
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a nadšený uživatel strojového rozpoznání mluvy
(přednášky „Už vím co říkáte, i když vás neslyším“).
———————————————

 

Klíčová slova: