Rozhovor s oděvní designérkou Valerií Vrbovou o oděvní kolekci HapSen pro nevidomé a slabozraké

"Oděvem můžeme vyjadřovat svoje emoce, myšlenky, nálady a názory, a to bez nutnosti říci jediné slovo," říká spoluautorka kolekce HapSen pro nevidomé Valerie Vrbová
Studentka na UMPRUM v oboru Designu oděvu a obuvi, si svými pracemi klade za cíl tvořit oděvy s hlubším smyslem a přínosem pro společnost. Její projekty, jako Unique Client, zaměřený na pomoc lidem s rakovinou, nebo kolekce Atopé, zohledňující citlivou ekzematickou kůži, reflektují její snahu o respekt a porozumění. Nový projekt Valerie Vrbové a Žofie Soldánové HapSen se pak zabývá budoucností a jejím propojením s lidskou empatií a společenstvím, přičemž se zaměřuje na pomoc nevidomým prostřednictvím haptického vnímání oděvů. Tato kolekce, inspirovaná japonskou filosofií Wabi-sabi, zdůrazňuje krásu v nedokonalosti a propojuje tvůrce z různých oborů s cílem zlepšit život nevidomých skrze design.  
Svou kolekci představí v rámci 10. ročníku Zlin Design Week při programové části Fashion Show – Future is spectrum!  
ZDW: Vaše poslední kolekce HapSen má za cíl propojení a empatii. Co vás ke zpracování takového tématu vedlo?  
Ve své tvorbě ráda řeším něco, co má smysl. Ve světě, ve kterém žijeme, a který se mění každým den, cítím potřebu reagovat na události, jenž hýbou našimi životy, držet pospolu a navzájem si pomáhat. Zároveň se snažím myslet i na životní prostředí a tvorbou oděvů, které nemají hlubší smysl a k nositeli nijak duševně nepřilnou, mi nedává smysl.  
Na projektu HapSen jsme se rozhodly spojit síly s fashion designérkou Žofií Soldánovou (Univerzita Tomáše Bati). Chtěly jsme, aby byl projekt prospěšný, a aby vložené úsilí pomohlo potřebné skupině. Obě máme již zkušenosti s projekty zaměřenými na pomoc v určité oblasti. Já jsem například pracovala na již zmíněných projektech Unique Client nebo Atopé, a Žofie věnovala svou bakalářskou práci vlivu barev a oděvu na psychický stav člověka. Krok k empatii a propojení byl proto přirozeným vyústěním.  
ZDW: Jaké jsou vaše naděje a očekávání spojené s dopadem vaší práce na uživatele? Jaké zpětné vazby se vám dostalo?  
Cílem projektu je usnadnit každodenní život zrakově postiženým osobám, v našem případně převážně prostřednictvím oděvního designu. Věříme, že kolekce otevře téma odívání a poskytne...

 

Klíčová slova: