Šárka Procházková (ředitelka nadace Dobrý anděl)
Regina DAB Praha
18:45 K věči
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Nadace Dobrý anděl pomáhá rodinám s dětmi, které se vlivem vážné nemoci dostaly do těžké životní situace. Ředitelkou této nadace je Šárka Procházková, a to je zároveň náš dnešní host. Prosím představte na úvod vaši nadaci, jaké je její poslání?
Šárka PROCHÁZKOVÁ, ředitelka nadace Dobrý anděl
Nadace dobrý anděl pomáhá už 10 let rodinám s dětmi, které se vlivem vážného onemocnění některého člena rodiny, ať už se jedná o dítě, anebo o rodiče, dostaly do vážné finanční situace.
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Tzn. že vy pomáháte, jak dětem, tak i dospělým?
Šárka PROCHÁZKOVÁ, ředitelka nadace Dobrý anděl
My pomáháme celé rodině, kde je kdokoliv vlastně pacientem: maminka, tatínek nebo dítě. Vždycky říkáme, že ty finanční prostředky, protože pomoc dobrých andělů tkví ve finanční pomoci, v pravidelné měsíční částce, kterou rodina dostává, tak ten příspěvek je alokovaný vlastně na celou rodinu, nejenom na pacienta, ale aby vždycky ta každá rodina usoudila, kde zrovna ta jejich potřeba je největší.
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Tzn., že někdo, kdokoliv tedy si řekne, já budu dobrým andělem a budu každý měsíc posílat určitou částku na konto vaše nebo té rodiny? Takhle to je v praxi?
Šárka PROCHÁZKOVÁ, ředitelka nadace Dobrý anděl
Na konto Dobrého anděla. A my vždycky od prvního dne v měsíci do posledního dne kalendářního měsíce střádáme veškeré dary, které od dobrých andělů přijdou. Na konci měsíce je sečteme, vydělíme počtem rodin, kterých v tuto chvíli je přes 4000, a každá rodina dostává stejně vysokou částku, ať je tam nemocný tatínek, ať je tam nemocné miminko nebo teenager, tak vlastně každý měsíc dlouhodobě dostávají stejnou finanční pomoc.
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Máte tedy, jak říkáte, 4000 rodin, kolik máte teď těch dobrých andělů?
Šárka PROCHÁZKOVÁ, ředitelka nadace Dobrý anděl
Spoustu. Musím to zaťukat. Nevím, jestli to bude slyšet do mikrofonu, ale v tuhletu chvíli je přes 140 000 dobrých andělů, kteří alespoň jednou v historii přispěli, ale těch pravidelných, kdybychom se podívali třeba na minulý měsíc, tak je přes 85 000.
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Je tam nějaká hranice spodní, od kolika se mohou posílat peníze nebo je to úplně jedno, někdo pošle stovku a někdo pošle třeba 10 000?
Šárka PROCHÁZKOVÁ, ředitelka nadace Dobrý anděl
Dokonce někdo pošle třeba 10 Kč nebo 50 Kč, ale průměrná výše je 300, ale opravdu je to úplně na každém dárci. Typickým dárcem, dobrým andělem je vlastně běžná rodina, která si umí představit, kdyby se do té situace dostali, tzn. vážně onemocnělo dítě nebo partner a jeden z rodičů musel zanechat zaměstnání, tak co ta situace by pro ně znamenala v reálném životě. A to je vlastně typický dobrý anděl. Já bych řekla, že z 60 % dobrých andělů jsou ženy, z 30 % jsou to muži a jenom malá část jsou firmy. Takže tam ten systém vlastně nadace není postaven na firemním dárcovství, ale opravdu na jednotlivých drobných darech, částka za ten měsíc se skládá opravdu z jednotlivých 10 Kč a 100 Kč.
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Jakou nejštědřejší částku jste kdy dostali?
Šárka PROCHÁZKOVÁ, ředitelka nadace Dobrý anděl
Nevím. Opravdu, opravdu nevím a doufám, že to teď nebude znít jako nevděk, ale je to vlastně obráceně. My si vážíme každého daru bez rozdílu, protože když zavolá babička a řekne, že posílá 50 Kč, protože víc nemůže, a pak zavolá firma, která posílá 50 000, tak vlastně vzhledem k možnostem ta částka pro nás je úplně stejná.
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Jak už zaznělo, vy pomáháte jak dětem, tak dospělým nebo tedy rodinám, kde je nemocný buď dospělý nebo dítě. Je rozdíl mezi tím pomáhat rodině, kde je nemocný dospělí a kde je dítě?
Šárka PROCHÁZKOVÁ, ředitelka nadace Dobrý anděl
Z naší strany, z pozice dobrého anděla a dárců ne, ale obráceně, kdybychom se na to podívali z pohledu rodiny, tak určitě rozdíl je to poměrně zásadní, protože když rodičům onemocní dítě, tak jsme schopni bojovat jako lvi, abychom pro to dítě nejlepší léčbu, lékaře, rehabilitace, diety, a tak dál. Ale když onemocní rodič a specificky ještě, když se jedná o tatínka, tak říct si o tu pomoc a vlastně přiznat si do jisté míry v tu chvíli, že tu situaci nezvládám, nezvládám uživit rodinu, tak je mnohem psychicky náročnější. Takže my vidíme, že třeba dětí zařazujeme do systému pomoci poměrně krátce po tom, co mají diagnostikované onemocnění. Takže třeba malinká předčasně narozená miminka, která jsou ještě v inkubátorech nebo okamžitě děti po diagnostice s onkologickým onemocněním, ale u rodičů je zařazujeme až po mnoha měsících, ne-li letech. A říkáme vždycky, že je to hrozná škoda, že už dobří andělé tou složitou situací mohli provázet mnohem, mnohem déle. Takže říci si tu pomoc u dospělého je mnohem složitější proces.
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Podle jakých kritérií tu rodinu vybíráte?
Šárka PROCHÁZKOVÁ, ředitelka nadace Dobrý anděl
Zásadní je onemocnění. Pro nás vždycky nejdůležitější diagnóza, kterou potvrzuje lékař a my se na každou rodinu díváme v pravidelném intervalu půl roku, jak to onemocnění se vyvíjí a jestli ještě stále trvá nárok na pomoc dobrých andělů. Takže to je úplně to nejzásadnější, vlastně lékařské zprávy, informace od lékaře, i to, jak ta rodina pečuje vlastně o to dítě.
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Promiňte, vy jste říkala nárok, jak dlouho trvá nárok, jak tedy dlouho nárok trvá?
Šárka PROCHÁZKOVÁ, ředitelka nadace Dobrý anděl
Když se to týká onkologických pacientů, dětí, tak dobří andělé pomáhají 3 roky od stanovení diagnózy. Když se to týká dospělých pacientů, tak 2 roky, a když se to týká všech ostatních onemocnění, ve kterých dobří andělé pomáhají, a to je obrovská škála onemocnění od dětí s dětskou mozkovou obrnou přes různé syndromy, vzácné syndromy, neurologické poruchy, metabolické, svalová dystrofie a podobně, stavy poúrazové. A v těchhle těch případech pomáháme dlouhá léta vlastně až do 18,5 let věku dítěte. A rozdíl je právě v tom, že pokud je to onemocnění nevyléčitelné, tak opravdu s tou pomocí rodinu provázíme až do dospělosti toho dítěte. Ale pokud, jak jste třeba zmínila úrazy, tak tam pomáháme opravdu do chvíle, kdy ten pacient se zotaví, zrehabilituje a vrací se buď do školy nebo zase třeba do pracovního procesu.
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Co takové rodiny nejvíc trápí? Když tedy přijde takováto diagnóza, ať už teda dítěte nebo dospělého, co se s tou rodinou stane, jak najednou přestane být 1 živitel, když je to v případě dospělého, nebo o to dítě se musí někdo starat, jsou to tedy vždycky hlavně peníze?
Šárka PROCHÁZKOVÁ, ředitelka nadace Dobrý anděl
To bych neřekla. Určitě je to obrovská psychická zátěž pro tu rodinu, je to stres, je to obava, je to vyrovnání se s tou situací, ale nejenom u těch rodičů, ale široké rodiny. A často vidíme, že nám třeba rodina píše: "Zatím to nikdo neví, nikomu jsme neřekli." Dokonce máme případy, kdy se nemocný rodič, jeden z rodičů odstěhuje do jiného bytu, aby děti neviděly tu situaci, jak vážně nemocný je. Takže spíš bych řekla, že první je opravdu psychologická zátěž. A ve chvíli, kdy zafungují lékaři, pomoc, rodina si zjistí informace, tak přichází taková ta opravdu jako každodenní starost. Máme byt, ale máme ho na hypotéku, co se teď bude dít? Máme auto, ale máme ho na leasing. Nebo máme další 2 zdravé děti, sourozence, kteří potřebují dál chodit na svoje kroužky nebo jezdit na tábory. Takže pak nastupuje ta obava vlastně, jak to zvládneme poté stránce finanční. A tam právě pomáhají dobří andělé. Pomáhají tou pravidelnou částkou, na kterou se vlastně rodiny mohou vždycky na začátku každého nového měsíce spolehnout. Právě, protože to rozpětí rodin a diagnóz v těch případech, ve kterých pomáháme, je tak strašně široké, tak my si myslíme, že každá rodina je nejlepším správcem toho příspěvku. Některá rodina ty příspěvky využívá na rehabilitace, jindy zato tatínek je na ubytovně, protože maminka s dítětem jsou v nemocnici a on by za nima denně dojížděl 150 km, tak se mu třeba vyplatí tam týden přespávat. Takže to opravdu je velmi specifické.
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Jak pociťujete v tuto chvíli tu aktuální situaci na trhu? Energetická krize, velké zdražování. Pociťujete to na tom, že se vám třeba snížil počet dárců?
Šárka PROCHÁZKOVÁ, ředitelka nadace Dobrý anděl
Zpomalil. Řekla bych, že ten vývoj se zpomalil. Dobrý anděl vlastně pomáhá teď desátým rokem. A aktuálně to bylo 10 000 rodin v té desetileté historii, kterým dobří andělé pomohli. A teď vidíme, že co do počtu dárců se začali ozývat jednotliví dobří andělé, kteří říkají přesně to, co zmiňujete. Přišla mi složenka, bude to náročné, musím snížit příspěvky nebo nevím, jak to bude. Té situace jsme se obávali na začátku covidu. Tam jsme si říkali, nikdo nevěděl, co se bude dít, jak dlouho to bude trvat a tam vlastně ta vlna solidarity byla obrovská. My jsme za celé 2 roky nepocítili žádnou ztrátu, úbytek. Naopak spousta lidí volalo a říkalo, kdy jindy pomáhat než teď. Ale to období už bylo strašně dlouhé. A pak do toho přišly další, další situace. Teď naposledy energie, situace na Ukrajině a teď si myslím, že se to v nějakém dlouhodobém horizontu trochu projeví.
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Řekněte na závěr, pokud nás teď někdo poslouchá a řekne si, tak já bych chtěl být dobrým andělem, jak má postupovat?
Šárka PROCHÁZKOVÁ, ředitelka nadace Dobrý anděl
Úplně nejlepší je podívat se na webové stránky www.dobryandel.cz a zaregistrovat se, protože tou registrací každý dobrý anděl získává svůj andělský účet, na kterém se vždycky může podívat, komu jeho příspěvky pomáhají. Takže podívat se na webové stránky, najít transparentní účet a začít pomáhat úplně jednoduše.