Seniorům i zdravotníkům pomáhají chytré podložky, zamezují proleženinám

Chytré podložky monitorují životní funkce seniorů a omezují vznik proleženin. Domovy důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou nyní testují pokrokové technologie z královéhradecké univerzity.
Podložky zhruba o velikosti poloviční matrace mají omyvatelný obal, jsou napojené na elektřinu a podle ředitelky domova klienty, kteří jsou nepohybliví a většinou nekomunikují, nijak neruší. Naopak, pomáhají jim.
"Využíváme je především na zaznamenávání pohybu klientů na lůžku, kteří trpí demencí nebo Alzheimerovou chorobou. Musíme je polohovat, abychom předešli proleženinám. A podložka nám dává informaci, zda k polohování klienta došlo," popisuje Martina Valášková, ředitelka jindřichovického domova důchodců.
Ležící seniory zde polohují zhruba jednou za tři až čtyři hodiny. "Každý se však polohuje jinak, vždy je to na domluvě s lékařem, zdravotní sestrou či zdravotníkem," dodává.Papír nahradil tablet
Dosud předcházeli proleženinám tak, že zaměstnanec, který klienta napolohoval, zapsal podrobnosti do papírové dokumentace spolu s časem a svým podpisem. Papír nyní nahradily chytré podložky a tablet, který automaticky sbírá informace. Kdyby nastala velká proluka mezi polohováním, dokáže na to zaměstnance upozornit.
Digitální data slouží nejen pro pečující personál, ale také třeba jako nezvratný důkaz rodinám, které by zpochybňovaly poskytnutou péči. "Na papír to může napsat kdokoliv, ale informace, které shromažďuje tablet, nelze nijak změnit," konstatuje Valášková s tím, že v současné době se s podložkami a získanými daty v domově teprve učí zacházet.  
"Systém na tabletech je sice jednoduchý, ale zaškolení veškerého personálu i práce s reporty bude chvilku trvat," míní Valášková, která vnímá největší přínos technologie v omezení...

 

Klíčová slova: