Šikanu seniorů nejde trestat, máme díru v zákoně, říká Šabatová

Reportáže Seznamu o ostravském domově seniorů Slunečnice odkryly obří problém: chybějící zákonná pravidla, jak kontrolovat péči poskytovanou v sociálních zařízeních, jak velký musí být personál a jak definovat a trestat přestupky proti bezbranným seniorům.

V rámci natáčení investigativní série Ve stínu Slunečnice jsme pořídili i rozhovor s veřejnou ochránkyní práv Annou Šabatovou, na jejíž úřad odkazoval klienty se stížnostmi přímo domov Slunečnice. Při rozhovoru se ale ukázalo, že situace s řešením stížností je v Česku mnohem složitější.  
Paní ombudsmanko, v našich reportážích jsme přinesli konkrétní svědectví a důkazy o tom, že se část personálu na prvním oddělení ostravského domova Slunečnice nechová k seniorům, jak by měla. Padají tam vulgární slova, projevuje se tam nevhodné chování, jako když byly klientce staženy kalhotky na chodbě plné lidí, dokonce tam bylo i fyzické napadení… Co byste vzkázala lidem, kteří jsou závislí na péči druhých a jsou svědky takového zacházení?   
To je velmi případná otázka. Úplně to na mě celé působí, to jsou přesně ty věci, které by se v takových zařízeních neměly dít. Ale odpověď není úplně jednoduchá…  
Co můžete dělat vy jako ombudsmanka, veřejná ochránkyně práv?   
Veřejný ochránce práv už patnáct let působí jako národní preventivní mechanismus ochrany před špatným zacházením v institucích, kde je nějak omezena lidská svoboda. Český zákon to definuje tak, že jde i o závislost na něčí péči. A to je přesně ten případ, kdy lidé jsou už velmi křehcí a...

 

Klíčová slova: